Nové filmy se dostávají do běžných kin až s měsíčním zpožděním. I lidé z okresu jezdí na novinky do velkých měst do multikin. Díky tomu se dostávají menší kina do ztrát. Ve Svitavách chtějí situaci změnit. Radní se rozhodli pro modernizaci kina. Nová technologie umožní promítat film ve stejný den, kdy bude jeho premiéra v České republice.

„Nebudu čekat, až nový film přijde za měsíc do Svitav. Když má premiéru, chci ho vidět co nejdříve, dokud se o něm hodně mluví. Naplánujeme s partou výlet třeba do Hradce Králové a jedeme do multikina,“ řekl Jiří Tichý. A není sám. Multikina „drtí“ menší kina. „Město o velikosti Svitav by ale kino mít určitě mělo, a to i za cenu, že ho bude dotovat,“ uvedl Petr Mohr, ředitel svitavských kulturních služeb. A právě pozdější uvedení nových filmů až o měsíc bere venkovským kinosálům diváky. „Je to pozdě. Kdo chce ten filmový hit vidět, zajede si za ním. Proto letos chystáme modernizaci svitavského kina. Naposledy jsme do něho investovali před pěti lety, kdy se dělalo nové ozvučení. Pokud chceme kino zachovat, musíme letos digitalizovat,“ vysvětlil Petr Mohr. V podstatě se jedná o jiný způsob promítání. Kotouče budou minulostí. Film se přenáší elektronickou cestou. „V létě pořídíme i nové sedačky a plátno. Od září snad nebudou mít lidé důvod jet jinam. Musí ale také počítat s vyšším vstupným. Na úroveň multikin se ale nedostaneme,“ dodal Mohr.

Modernizace čeká v budoucnu i kino v Litomyšli. „Brzy nastane problém, protože filmy na kotoučích už nebudou. Digitalizace je otázka několika milionů korun a ty letos v rozpočtu nemáme,“ sdělila Michaela Severová z litomyšlské radnice. V šuplíku mají radní stále projekt na přestěhování kina do klubu Kotelna. Vše ale záleží na tom, zda bude možnost dotace.

(ik, ap)