Zemědělcům nejvíce uškodilo dlouhé sucho. Takové nikdo z nich nepamatuje. „Od dubna musím stále zavlažovat, jinak bych o jahody přišel. Vybudoval jsem si vlastní vodní vrt a po pozemcích rozvedl zavlažovací systémy,“ říká farmář Ladislav Drahoš z Dolního Újezdu. Letos odstartoval samosběr jahod minimálně o čtrnáct dní dříve. Lidé se do vesnice u Litomyšle sjíždějí z celé republiky.

Červených plodů jsou na poli metráky. Sklizeň potrvá asi jeden měsíc, ale rozhodně úplně nekončí. „Máme nové odrůdy, které zrají od srpna skoro až do Vánoc,“ dodává Ladislav Drahoš. Mnohem hůř ale dopadl jeho jablečný sad. Co nestačily vloni zničit myši, letos dokonalo sucho. Jablek tak zemědělec sklidí málo.

Úroda ovoce se ovšem liší podle lokality. „Vegetační klid sice nebyl úplný, ale jabloně vypadají dobře. Pomohla jim vydatná zálivka před zimou. Myslím si, že výsledky nebudou špatné,“ tvrdí pěstitel Jaroslav Navrátil ze Svitav.

Ve svitavském okrese ale sadaři vsadili také na meruňky. Ovoci typickému pro teplejší oblasti se tady vždy dařilo. Tento rok je vše jinak. „Meruňky rozkvetly asi o měsíc dříve než obvykle. Nečekaný mráz v polovině dubna, ale stromy dost poškodil. Spálil většinu malých plodů a pak přišlo sucho. Úroda bude hodně podprůměrná,“ říká zahrádkářka Anna Bartošová z Litomyšlska.

Jak velké škody napáchalo nezvyklé sucho, bude podle odborníků jasné za několik týdnů. Lidé se především obávají, aby nebylo ovoce v obchodech příliš drahé.