Jaromír Lenoch

Jaromír Lenoch,

starosta Koclířova

Proč ne? Mnoho žen je mnohem šikovnějších, než mnozí muži, i ambicióznějších, tak proč by měly „ztrácet čas" na mateřské dovolené, nebo se dítěte vzdát, upřednostňují-li jiné věci? Je to o dohodě a pokud se na tom oba dohodnou, pak nevidím důvod, proč by měl muž přicházet o nejroztomilejší i nejnáročnější období také svého potomka. Zvládne-li to bez potíží, je jiná otázka. Určitě to ale nelze brát plošně. Znám mnoho mužů, pro něž je obtížné být otcem, natož na mateřské, tedy otcovské dovolené.

Jan Pikna

Jan Pikna,

ředitel festivalu Smetanova Litomyšl

Vůbec bych nesnižoval hodnotu péče o dítě výrazem „dovolená". Myslím ale, že trvalá blízkost maminky je pro dítě v prvním období života nenahraditelná. Tehdy vzniká bezmezná víra v bezpečí a pocit absolutní důvěry, který přetrvává do dospělosti a dokud je maminka naživu, máte se vždy a s každým trápením komu svěřit. To by ženy neměly dětem vzít, a ani by se o tuto úžasnou výsadu neměly připravit. Tatínek se musí na výchově všemožně podílet, pomáhat a umožnit ženě odpočinek, pro tuto roli ale není přírodou obdařen.

Jaroslava Skácelíková

Jaroslava Skácelíková,

ředitelka Základní školy Kostelní náměstí

v Moravské Třebové

Je to věc rodičů, jak se dohodnou. Ale protože jsem profesionálně deformovaná, potěšilo by mě více otců na rodičovské dovolené. Mohli by se tak více podílet na výchově svého dítěte, neboť, jak praví odborníci, co rodiče dají svému dítěti do tří, čtyř let, to už mu nikdo nikdy nevezme. Položí základy. A dnes jsou ty základy čím dál tím víc chatrnější. Jako by otec byl z výchovy odstraněný. Dřív děti (kluci) otcům pomáhaly, otcové a děti měli společné zážitky. Otcové vychovávají nějak jinak, nejsou úzkostliví, neslouží svým dětem, vedou je k větší samostatnosti, zodpovědnosti (promluvila moje profesionální deformace). Dnes mi připadá, že se otcové z výchovy vytrácejí, ustarané matky nezvládají všechno. Svědčí o tom stoupající počet dětí s bezhraniční výchovou. Sumář: na mateřské si muže moc nedovedu představit, ale na rodičovské dovolené si je představit umím, dokonce bych to přivítala.

Jindřiška Soudková

Jindřiška Soudková,

knihovnice ze Svitav

Pokud se manželé dohodnou a vyhovuje to oběma, nejsem proti. Nemělo by to ale být proto, že muž nemá práci. Podle mě je pro muže přirozenější zabezpečovat ekonomicky rodinu a ne několikrát denně nosit manželce do práce dítě na kojení, jak jsem viděla u přátel. Vztah k dětem si vypěstuje spíš tím, že má na rodinu čas a to může i po práci nebo o víkendu. Osobně jsem sice zastáncem tradičního pojetí rodiny, kdy je s dětmi doma maminka, ale neodsuzuji, když to někdo vidí a dělá jinak. Důležité je, aby se dětem dostalo té péče, kterou potřebují, a to nejen v ekonomické, ale hlavně citové oblasti.