Na předání medaile si musela Jana Březinová počkat, několikrát byla slavnost kvůli pandemii covidu odložena. Jako hrdinka si ale ani dnes zdravotní sestra rozhodně nepřipadá. „Za dva a půl roku jsem se s tím už trochu srovnala. Znamená to ocenění nejen mojí práce, ale taky všech zdravotníků. Jejich práce je většinou nedoceňovaná. Dostala jsem medaili jenom já, ale když jsem kráčela k panu prezidentovi, šli tam se mnou v podstatě všichni. Každý z nás zdravotníků by si to zasloužil,“ vysvětluje Březinová.

A také řekla Miloši Zemanovi, že si vyznamenání váží. „Jako zdravotní sestra jsem mu popřála pevné zdraví,“ dodává Březinová, na kterou jsou příbuzní i kolegové hrdí.

close Sestřička Jana Březinová z Litomyšlské nemocnice převzala od prezidenta medaili Za hrdinství. info Zdroj: Deník/Iveta Nádvorníková zoom_in Sestřička dál chodí na směny do nemocnice v Litomyšli, i když covidových pacientů je na oddělení interny oproti minulému roku výrazně méně. „Těší mě, že se mnou v nemocnici počítají. Když nebudu dělat zmatky a budu to zvládat, tak chci ještě pracovat,“ podotýká zdravotní sestra.

V její rodině to byl samý učitel, ale ona učit nikdy nechtěla. „Moje maminka mě měla ve vysokém věku a byla nemocná. Hodně jsem s ní byla v nemocnici, takže jsem chtěla být zdravotní sestrou. Vím, že jsem udělala dobře,“ tvrdí Březinová.

Jana Březinová pracovala v nemocnicích v Ústí nad Orlicí a Litomyšli. V roce 2012 prodělala rakovinu plic a musela podstoupit odstranění části plicního laloku. Přesto se po půl roce vrátila do práce. Roku 2016 odešla do starobního důchodu, ale o rok později jako zkušená interní sestra přijala žádost o výpomoc na interním oddělení v Litomyšlské nemocnici. V nemocnici v Litomyšli pracuje dosud. V roce 2020 po nástupu pandemie covidu-19 pokračovala, i přes obavy svých dětí, ve své práci a dokonce přijala více služeb.

Prezident republiky uděluje medaili Za hrdinství osobám za hrdinství v boji a těm, kteří se s nasazením vlastního života zasloužili o záchranu lidského života nebo značných materiálních hodnot. Jana Březinová získala medaili v roce 2020. Je od zřízení v roce 1990 osmou ženou, která vyznamenání obdržela.