Ženy z mateřského centra Krůček chodí do azylového domu. Pomáhají zdejším matkám zvládnout povinnosti i děti. „Snažíme se maminky posílit v rodičovských dovednostech. Ať jsme z jakéhokoliv prostředí, tak mateřství a děti nás spojují,“ uvedla Monika Čuhelová, vedoucí svitavského mateřského centra Krůček.

Z nahodilých návštěv se stalo pravidlo. „Do azylového domu chodíme podle možností třikrát týdně. Společně s dětmi a maminkami pracujeme na přípravě do školy, některé se učí i angličtinu. Ženy se učí také vařit nebo pečovat o miminka,“ sdělila Monika Čuhelová. Děti se zdokonalují po všech stránkách. Zručnost získávají v tvůrčích dílnách.

Společné akce

Matky z azylového domu ve Svitavách se zpočátku možná trochu bály a do Krůčku chodit nechtěly. Teď už je to ale jiné. S dětmi se účastní akcí, které rodinné centrum pořádá. „Odezva u maminek a dětí je moc dobrá. Jde o smysluplnou práci. Spokojení jsou všichni,“ potvrdila vedoucí Krůčku.

Azylový dům pro matky s dětmi provozuje oblastní spolek červeného kříže. Spokojenost projevují i jeho pracovnice. Nemohou obsáhnout všechny potřeby žen a dětí, které zde žijí. Proto tuto aktivitu uvítaly. „Byl to dobrý nápad a dobře to funguje,“ uvedla Miloslava Burešová, ředitelka svitavského červeného kříže.

Ne všechny matky z azylového domu se ale chtějí zapojit, přesto je jeho vedení spokojené. „Máme tu maminky, které mají zájem získat nové zkušenosti a zapojují se,“ řekla Miloslava Burešová. Děti získávají návyky na učení.

Ženy, které z azylového domu odcházejí, se do Krůčku vrací. „Ptají se na řešení problémů, se kterými se potýkají a to je obohacením i pro nás,“ dodala Monika Čuhelová.