Mateřskou a základní školu podmáčí spodní voda. Havárii způsobilo poškození odvodňovacích kanálů při budování kanalizace. Náklady na opravu budou statisícové.

Ředitelky mateřské a základní školy v Brněnci upozornily vedení obce na výrazně stoupající vlhkost v budovách. V místnostech je cítit vlhko, zdi jsou odulé, opadává omítka. „Potvrdilo se, že při budování kanalizace došlo k poškození odvodnění,“ uvedl Blahoslav Kašpar, starosta Brněnce. Pracovníci s těžkou technikou nadělali na hřišti za školami také výmoly. V těch se drží voda. Vloni v létě už bylo celé hřiště pod vodou. Půda vodu nasákla jako houba. Postupně se voda dostala do obou škol.

Školu a školku pohlcuje voda

„Stav budovy mateřské školy je havarijní z důvodu vlhkosti, která neustále prostupuje zdmi. Šíří se po stěnách stále výš,“ uvedla ředitelka mateřské školy U dvou sluníček Ludmila Lujková. Stejná věc trápí sousední základní školu. „Problém máme především v šatnách. Ve spodních patrech opadává omítka. Voda jde stále dovnitř,“ potvrdila Lenka Kašparová, ředitelka základní školy. Obě stavby jsou staré, navíc postavené z kamene, opuky. Ani jedna z budov není odizolovaná. Voda tedy vzlíná stále dál.

Starosta Brněnce chce řešit situaci co nejdříve. „Havárii je nutné opravit, proto jsme požádali o mimořádnou dotaci. Krajské zastupitelstvo nám přislíbilo tři sta tisíc korun,“ řekl Blahoslav Kašpar.

Oprava svépomocí

Náklady však budou mnohem vyšší. Rozpočet na odstranění závady vychází na sedm set padesát tisíc korun. „V každém případě musíme opravu provést,“ míní starosta. Nevylučuje, že pokud bude potřeba, opraví obec závadu i svépomocí. „Jsme v kontaktu se starostou. Podařilo se mu zajistit finanční prostředky na základní řešení problému. Společně hledáme způsob, jak sehnat peníze na následné vnitřní úpravy,“ řekla Ludmila Lujková.

Provoz školy i školky je ohrožený. Voda se v kamenných budovách drží. Občas kondenzuje na kachlících. V místech, která jsou méně větratelná, se šíří plíseň. „U základní školy je přístavba, která se odtrhává. Nemůžeme vyloučit, že voda mohla narušit statiku,“ podotkla Lenka Kašparová.
Stav je alarmující. Blahoslav Kašpar věří, že se situaci podaří zvládnout, i když voda bude klesat pomaleji.