Jako kdyby pravá ruka nevěděla, co dělá levá. Zatímco za bývalého ministra vnitra Ivana Langera televizi okupovaly reklamní spoty kvůli masovému náboru policistů, nyní se početní stavy mužů zákona začaly naopak dramaticky snižovat.

Například v Královéhradeckém kraji má do konce příštího roku ubýt 200 policistů oproti stavu v loňském roce. Ještě tvrdší propouštění se týká civilních zaměstnanců policie: ze 467 jich mají zbýt necelé čtyři stovky. V Pardubickém kraji je situace obdobná, do konce příštího roku tady má ze služby odejít šedesátka policistů.

„Nerozumím tomu. Nejdřív se nabírá, pak zase propouští. Ono pokud ministerstvu vnitra chybí oproti loňskému roku osm miliard korun a jen hradecké krajské ředitelství policie je letos na 60 procentech loňského rozpočtu, nějak se ten úbytek peněz řešit musí,“ řekl odborářský předák policejních odborů v Královéhradeckém kraji Rudolf Rabas.

Objevily se dokonce hlasy, že nynější strach policistů o práci je provázen nevybíravými metodami policejních šéfů na obvodech a řadou nepravostí. Ty však popírá nejen policejní vedení, ale i samotní odboráři. Snížování stavů totiž probíhá přirozenou cestou, především odchody do důchodů a civilu.

„V první řadě se uvolňují neobsazené tabulkové stavy, dále budou počty snižovány přirozenou fluktuací a odchody policistů a občanských pracovníků. V každém případě je vždy posuzován sociální aspekt, zejména zda se jedná o pracovníka v tzv. produktivním věku, živitele rodiny, matku samoživitelku a podobně,“ podotkla mluvčí hradecké krajské policie Ivana Ježková.

Její slova skutečně potvrzují i odboráři. „O žádných nepravostech nebo šikaně skutečně nevím,“ řekl pardubický krajský předák policejních odborů Vítězslav Košťál. Jinou věcí je však kritizované snížení platů, které podle odborářů překročilo 6,7 procenta avizovaných ministerstvem.

Na konci příštího roku má být propouštěním celorepublikově dosaženo cílového stavu 40 tisíc policistů. V Královéhradeckém kraji jich má zbýt 1767, v Pardubickém 1242. Vedení policie tvrdí, že se to v žádném případě neodrazí na úbytku policistů v ulicích. Ano, škarohlíd by řekl, že se už nyní děje pravý opak. Kvůli tvrdému šetření totiž mnohde více hlídek než dříve chodí pěšky.