Řadu let dodržují tento zvyk ve Vendolí, kde masky opravdu chodí dům od domu a že se projdou. Obec má zhruba sedm kilometrů. „Jedná se o 19. ročník masopustního průvodu, do kterého se zapojuje každoročně asi 35 masek,“ uvedl Michal Hladík z Masopustního spolku Vendolí. Do průvodu se každý rok zapojuje řada mladých lidí. „Nemusíme nikoho přemlouvat, mladí chtějí jít sami od sebe. Jsem za to rád, protože pro starší bardy, držáky, pro ty je to už náročné. Těší mě, že mladí chtějí tradici udržovat,“ řekl Michal Hladík. Večer kolem sedmé hodiny masky dojdou do sokolovny, kde se uskuteční večerní zábava a hlavně odmaskování, které se vždy děje ve 22 hodin před spoluobčany, kteří se přijdou na večerní zábavu podívat.

Průvod maškar se chystá i v Dolním Újezdu. Dům od domu chodí masky také v Pusté Kamenici. Tradici drží roky i v Trstěnici. Tady začne masopust rejem masek v hostinci. Ve 14 hodin začne po mlejně běhat rej masek a k tomu bude hrát cimbálová muzika Frgál. V 16 hodin vyrazí průvod masek po obci.

Veselo bude také v Sebranicích u kapličky, kde ve 12 hodin vypuknou tradiční Masopustní hody. Návštěvníci ochutnají myslivecké a zabijačkové dobroty. Podávat se budou i masopustní koblížky. Ve 13.30 hodin vypukne maškarní rej, k pobavení, pro zasmání roztodivné masky budou k mání.

K tanci a poslechu zahraje venkovská kapela pod vedením Jana Pohorského. Masopustní veselí bude v Sebranicích pokračovat i v neděli, a sice dětským karnevalem v kulturním domě od 15 hodin. Letos pořadatelé zvolili téma Království pohádek.

Ilustrační foto
Koronavirus ovlivní obchody firem v regionu