Studenti prvního ročníku absolvovali adaptační kurz ve Svratouchu a nyní se chystají na slavnostní slib. Učí se pochodovat a zvykají si na přísný režim, který jiná střední škola nemá.

„Pro vojenskou školu jsem se rozhodla už někdy v osmé třídě a docela dlouho jsem o to usilovala. Nemáme takovou volnost, musíme dodržovat vojenský režim a dostáváme se do toho,“ říká prvačka, která s ostatními spolužáky pochoduje okolo náměstí v Moravské Třebové. Za týden v pátek přesně tady zazní ono tradiční: Slibujeme!

První dny školního roku strávili studenti v terénu, kde se poznávali jak se spolužáky, tak i s veliteli. Žáci si nejprve museli postavit přístřešky, kde nocovali a následně je čekala spousta zajímavých her. Hned na začátku šlo o Pád důvěry, kdy z vyvýšeného místa padají do náruče svých spolužáků a musí jim důvěřovat, že je zachytí.

Psali jsme již:

Letos vojenská škola v Moravské Třebové přijala 150 studentů. Každý rok několik studentů hned v prvním ročníku z vojenské školy odejde. Náročné je nejen studium, ale také fyzická příprava. Maskáče jsou totiž jen pro ty nejlepší.

„Problémy jsme ve Svratouchu nemuseli řešit. Myslím, že to bylo pro žáky zajímavé, měli spoustu stmelovacích aktivit. Seznámili jsme se s nimi i my z jiného úhlu pohledu než ve škole. Musím říci, že vypadají jako lepší kolektiv, více drží pospolu než třeba loňští prvňáci,“ míní velitel čety Radek Rubín.

Letos vojenská škola v Moravské Třebové přijala 150 studentů. „Zatím ještě nikdo neodešel, nikdo školu nevzdal. Doufáme, že nám těch 150 žáků vydrží do 24. září, kdy máme na náměstí slavnostní slib,“ podotýká náčelník štábu Viliam Beke. Někdo jde na vojenskou školu a chce pracovat v armádě, někteří ale tento sen opustí. „Jsem přesvědčený, že v armádě zůstane drtivá většina těchto žáků. Odhaduji, že 85 procent nám úspěšně za čtyři roky taky odmaturuje,“ dodává Beke.

Každý rok několik studentů hned v prvním ročníku z vojenské školy odejde. Náročné je nejen studium, ale také fyzická příprava. Maskáče jsou totiž jen pro ty nejlepší. „Každý rok někteří studenti odejdou z prvního ročníku. A nejde jen o fyzickou zdatnost, ale také o češtinu a další vědomosti, nezvládají vyučování. Nemůžeme je rok doučovat učivo ze základní školy. Někteří nejsou zvyklí se učit, nemají to v sobě,“ vysvětluje velitel Vojenské střední školy a Vyšší odborné školy Ministerstva obrany v Moravské Třebové Zdeněk Macháček.