Nejprve se představitelé města a další hosté sešli na pietní akci u hrobu hudebního skladatele Bohuslava Martinů. Následně se v Tylově domě uskutečnila vernisáž výstavy obrazů Lýdie Edlmanové s názvem Hra barev na plátně. Letošní Martinů fest zahájila Janáčkova filharmonie Ostrava, pod vedením dirigenta Ondřeje Vrabce a vystoupil také barytonista Roman Hoza. Během večera zazněly skladby Josefa Suka, Antonína Dvořáka a Bohuslava Martinů. 

Na Martinů festu bylo také předáno čestné občanství Poličky profesoru Jaroslavu Mihulemu. Skladateli Bohuslavu Martinů zasvětil celý život. Vydal 11 knih a 20 studií o hudebním skladateli. Symbolický klíč od bran města předal profesorovi starosta Jaroslav Martinů.

„Přijímám občanství Poličky s pokorou. Vzpomínám na první cesty do Poličky v 50. letech k Marii Martinů, skladatelově sestře, a k její přítelkyni Marušce Pražanové. Loučil jsem se s Bohuslavem Martinů při jeho odchodu v srpnu 1959 u rozhlasového mikrofonu na Vinohradech a hlas se mi třásl dojetím. Teď přichází tečka za tím osobním příběhem,“ uvedl Jaroslav Mihule.