Příbuzní si na babičku, maminku a manželku vzpomenou každý rok. Podle úředního záznamu letos Marie Černá oslavila patnáctiny. Má tedy právo také na občanský průkaz. „A taky jsem ho dostala. Rodina mi vystavila „občanku“. Vymyslel to manžel s dětmi. Schovám si ji,“ uvedla Marie Černá.

Šidit se nemá

Málem o své narozeniny 29. února přišla. „Dříve chodívala po domech porodní bába. Navrhovala mamince, aby mé narození napsali na 28. února, nebo na 1. března. Ale maminčina sestra je přesvědčila, že když jsem se narodila 29. února, měla bych mít toto datum i v rodném listu. V dobrém úmyslu, abych třeba neměla s datem narození problémy, mě chtěli tak trochu ošidit,“ řekla  Marie Černá.

Jen jednou posmutněla. Když jako malé děvčátko poslouchala rádio. „Slyšela jsem v rozhlase redaktora, jak přál všem maminkám, tatínkům, babičkám, dědečkům k narozeninám. Zarazilo mě, že na děti si nevzpomněl. Tenkrát mi to přišlo líto,“ vzpomínala Marie Černá.

A jaká byla reakce, když se Karel Černý před lety dozvěděl, že jeho milá se narodila v přestupný den? „Tenkrát byly důležitější věci. Nepřemýšlel jsem nad  tím. Když se člověk narodí 29. února, je to trochu jiné. Ale my to tak nebereme,“ podotkl Karel Černý.

Možná je toto únorové datum záhadné, avšak ve všech rodinách je také důvodem k legráckám. „Dělal jsem si z toho srandu. Říkal jsem ženě: Máš narozeniny jednou za čtyři roky, aspoň ušetřím na dárcích. Teď si známí dělají legraci ze mě. Povídali mi, že mám patnáctiletou ženu a dospělé děti. Čekej, že tě zavřou,“ dodal  Karel Černý.