Zvýšenou platbu za elektrickou energii pocítí také rodina Samkova z Banína. Jana s manželem Jiřím žijí na bývalé faře. Společně vychovávají šest dětí.

Jaká částka z rozpočtu vaší rodiny padne měsíčně na elektřinu?
Platíme ji čtvrtletně, takže měsíčně to dělá kolem dvou tisíc korun.

Jaké máte elektrické spotřebiče? Najdou se mezi nimi takové, u kterých byste mohla říct, že je nepotřebujete?
Používáme běžné spotřebiče, jako jsou lednička s mrazákem. Některé potraviny je nutné chladit, jiné zamrazit. Vařím na elektrickém sporáku. Tím, že vařím tři diety, je také zapnutý déle. Manžel má bezlepkovou dietu, kluci mají bezsójovou a bezmléčnou. Sója je ve většině cukrovinek. O to víc doma také peču třeba v domácí pekárně. Kvůli bezlepkové dietě pečeme chleba doma. Základní program trvá přes tři hodiny. Když si jdete bezlepkový chleba koupit, je to pár plátků a cenově se opravdu nevyplatí. Navíc ten domácí je chutnější a sytější. Když pečeme třikrát čtyřikrát do týdne, tak ta spotřeba energie tam je. Pereme ve dvou pračkách. Při počtu dětí, které máme, by jedna nestačila. Máme dvě žehličky. Starší děti se už učí žehlit, aby byly soběstačné. Neobejdeme se ani bez počítače a tiskárny. Děti si každou chvíli potřebují udělat nějakou práci do školy, některé úkoly posílají emailem.

Snažíte se nějak ušetřit? Vedete k tomu i děti?
Snažíme se šetřit i s dětmi. Třeba hlídáme, aby se někde zbytečně nesvítilo. V koupelně, když tam nikdo není, nebo na schodišti, na chodbě.

Je pro vás elektřina drahá? Od nového roku se sazba ještě zvýší. Dotkne se nějak zásadně rozpočtu vaší rodiny?
Je drahá, ale když ji člověk potřebuje, tak se s tím nedá nic dělat. Bez elektřiny se zkrátka neobejdeme. Zvýšení se nás určitě dotkne. Máme všechno rozpočítané, i kolik zaplatíme za potraviny, kolik za oblečení nebo za boty. Peníze budeme muset ušetřit zase někde jinde.