Děti se ale nudit nemusí, některé domy dětí ve svitavském okrese připravily právě na tyto dny zábavu. Velmi zajímavě zní program poličské Mozaiky. Děti se na dva dny přenesou na Aljašku. A čeká je opravdu dobrodružství. Jako chudí Evropané se po přečtení novinového článku o nálezu zlata vydají na cestu na Klondike. „Ještě před samotnou cestou je čekají přípravy jako je shánění potravy, vybavení pomůckami, a to formou her," vysvětlila Hana Havlíčková z poličského domu dětí. Hrát různé soutěže budou i venku. V dílně si potom vyrobí oblečení nebo nástroje. Druhý den je čeká samostatná cesta na Klondike. Děti si podle Hany Havlíčkové něco i uvaří. Potom půjdou do přírody, budou překonávat překážky, hrát hry. Podle mapky dorazí na místo a zaberou si území. Na závěr malé zlatokopy čeká rýžování zlata.

Pracovníci poličské Mozaiky připravili pro školáky ještě jednu akci. V pátek si děti od třetí třídy upletou košík z pedigu nebo ušijí velikonoční dekoraci.

Mohou tvořit děti i jejich rodiče

Zatímco v poličské Mozaice už volná místa na velikonoční prázdniny nejsou, do domu dětí v Litomyšli mohou „prázdnináři" bez přihlášení přijít. Na pátek je naplánována výtvarná velikonoční dílna. „Jsme nachystaní na deset až patnáct dětí. Mohou přijít i jejich rodiče," říká ředitel domu dětí Josef Štefl. Všichni budou moct vyzkoušet tradiční voskové techniky zdobení kraslic. Naučí se ale také postavit vejce na špičku tak, aby se nedalo překlopit.

Ještě před prázdninami, tedy dnes od 12 do 17 hodin se ale nejen děti mohou přijít podívat na prodejní velikonoční výstavu kroužku floristiky do litomyšlského domu dětí. Do 15 hodin bude probíhat ukázka velikonočních aranžmá s možností vlastního tvoření.

Keramika, proutí, technika kašírování

Tvořit se bude také v domě dětí v Moravské Třebové. Podle Zdeny Tauerové z domu dětí ve čtvrtek dopoledne nejen děti mohou popustit uzdu své fantazie v keramické dílně a odpoledne vyrábět velikonoční dekorace z proutí. V pátek si mohou všichni vyzkoušet techniku kašírování. V dalším díle z cyklu zvěrokruhu se budou věnovat znamení berana. Odpoledne si pak vyrobí velikonoční aranžmá.

Svitavský dům dětí tentokrát žádnou akci na velikonoční prázdniny nemá. Ředitel domu dětí Robert Snášil ale zve děti i dospělé na dnešek. Všichni se mohou pobavit, nakoupit si tradiční velikonoční zboží ale i tvořit v rámci Velikonoc ve Svitavách. Ve foyeru základní školy na náměstí Míru budou dnes od třinácti hodin připravené dílny domu dětí a mateřského centra Krůček. Budou se tady plést i pomlázky.

Velikonoční dílna čeká na dětičky a jejich rodiče také v mateřském centru Krůček v pátek od 16 do 21 hodin. Připraveno bude několik stanovišť pro děti, zájemci si ušijí zajíčka, vyrobí korálkové girlandy nebo dekoraci z papíru.

Plavání nebo poslední lyžování

Nejen tvořit mohou naše ratolesti o prázdninách. S dětmi můžete vyrazit rovněž do krytého bazénu. Například ten svitavský mírně upravil otevírací dobu v době velikonočních prázdnin.

Ideální podmínky hlásí poličská sjezdovka. Ve čtvrtek si ti, které sníh ještě neomrzel, mohou zalyžovat od patnácti do devatenácti hodin, v pátek od třinácti do jednadvaceti. V sobotu, neděli i pondělí od devíti až do podvečera. Luxusní podmínky podle provozovatelů panují také v lyžařském areálu Bystré-Hamry. Zalyžovat si tam můžete od pátku do neděle od devíti do sedmnácti hodin.