Kdy jste se rozhodla, že se stanete přechodnou pěstounkou?
V roce 2013 před Vánoci jsem viděla v televizi reportáž o pěstounství. Přemýšlela jsem, že by mě bavilo pomáhat dětem. Manžel mě podpořil. Možná prapůvod toho, proč jsem se tak rozhodla, je i v tom, že jsem taky byla do jednoho roku v kojeneckém ústavu. A do šesti let po různých týdenních jeslích a školkách. To na mě tak špatně zapůsobilo, že do šesti let nemám žádné vzpomínky. Až pak jsem se vrátila do vlastní rodiny. Nebýt starší sestry, nevím, jak bych skončila.

Co předcházelo tomu, než přišlo k vám do rodiny první dítě?
Podstoupili jsme školení pro pěstouny a teprve v únoru 2015 jsme přijali dítě. Čtyřdenní miminko přímo z porodnice. Tam to bylo hodně rychlé, ale bylo štěstí, že se dítě vrátilo do širší rodiny. U nás pobylo pouze tři měsíce.

Byla to změna. Máte dospělé syny a najednou přišlo miminko.
Ano. Zároveň to bylo moc hezké a také psychicky náročné, když jsem se s ním loučila. Přivezli jsme si novorozence a odcházelo od nás tříměsíční dítě, které se začínalo smát. Během týdne bylo pryč. Každé dítě v nás zůstane. Pokaždé to předávání tak rychlé není. Někdy to trvá, soudy a jednání se protáhnou i na půl roku.

Stane se, že dítě z přechodného pěstounství skončí v dětském domově?
Bohužel ano a většinou jde o děti menšinového etnika. Ale je fajn, když se děti vrací do rodiny a často i k biologické matce.

Je v kraji hodně přechodných pěstounů?
V Pardubickém kraji nás je 37. To stačí, ale opravdu je nedostatek dlouhodobých pěstounů. A další problém, že ne všichni jsou odhodlaní si vzít děti menšinového etnika. Přitom ti malí Romové jsou tak kouzelní.

Zřejmě je na vině zažitý předsudek, že více zlobí…
Řekla bych, že je to o genech. Ale pořád jsou to děti a všechny úžasné. Druhý chlapeček, co jsme měli, byl zlobivější, ale on k nám přišel s citovou deprivací. Teprve u nás se začal poznávat a rozvíjet. Zkoušel fázi vzteku, ale to dělají všechny. Jsou to normální děti. Naše poslední holčička je moc hodná. Má ráda hudbu, tancuje, pomáhá doma. Je citově založená. Když se jí něco nelíbí, tečou jí slzičky. Pěstouni kolikrát koukají jenom na fotku a na tvářičku, ale nezaměří se na povahové vlastnosti.

Holčička se vrátí do rodiny. Přijde další dítě?
To teď nevíme. Jsme 24 hodin na telefonu a čekáme. Může to přijít kdykoliv. A nesmíme vybírat, koho vezmeme a koho ne.

Raději berete miminko, nebo starší dítě?
Je fajn to prostřídat. Kdyby byla jen miminka, tak je člověk pořád v šestinedělí. A je to náročné. S tříletým se dá už pracovat a nastavit jim režim. Každé dítě si ale přinese zátěž, psychickou nebo zdravotní, drogy, alkohol… Nejdůležitější je, že dítě žije v rodině a ukazujeme mu, jak rodina funguje.

Neřekla jste si někdy, že končíte? Přece jen to loučení musí být pro ženu těžké.
Zatím ne. Vyhoření prý přichází až po pěti letech. Baví nás to, i když loučení bývá náročné.