Hned na poprvé byl o účast v soutěži velký zájem. „Na začátku turnaje jsme měli šedesát hráčů," potvrdil za pořadatele Michal Hladík. Sešly se nejen děti, ale i dospělí. „Nevěděli jsme, jestli se lidé sejdou, tak jsme informace šířili hlavně mezi domácími, ale z doslechu se o hře dozvěděli i ostatní," uvedl pořadatel. Většina hráčů byla domácích, ale přijeli i přespolní, ze Svitav, Pomezí i odjinud.

Pro Nelinku

K pořádání turnaje vedlo organizátory hned několik důvodů. „Když jsme měli schůzi výkonného výboru tělovýchovné jednoty, tak jsme přemýšleli, jak dění v obci trochu okořenit. Sešli jsme se u her a Člověče, nezlob se vyhrála," vysvětlil za pořadatele Michal Hladík.  Na turnaj nestanovili startovné, ale kdo chtěl, mohl přispět na léčbu tříleté holčičky.  „Je to dobrý nápad, že je tato soutěž spojená se sbírkou na Nelinku," mínil Pavel Řídký z Vendolí. Historický první turnaj se tak stal beneficí.

Každý účastník dostal při registraci číslo. Podle toho jak byli vylosovaní, usedli k hracím stolům. Věkovou hranici pořadatelé nestanovili, a tak není divu, že nejmladšímu účastníkovi byly teprve čtyři roky. Nejstarší přihlášená hráčka oslavila sedmdesátku. Ze zdravotních důvodů se ale nemohla dostavit.

Děti i dospělí

„O turnaji jsem se dozvěděla od kamarádky z Vendolí. Jsme hodně soutěživí. Hrajeme si s dětmi, přijde mi to určitě jako dobrý nápad. Překvapilo nás, že přišlo tolik lidí. Sami pořádáme akce, tak víme, že v dnešní době to je docela problém. Přišli mladí, staří, je to paráda," zhodnotila turnaj Alena Petrželová ze Svitav. Podle ní hráli všichni  zodpovědně. „Děti hru prožívají jinak. Někdy musíme hrát tak, aby jsme jim trochu pomohli k vítězství. Vždyť to je hlavně pro ně," řekla Alena Petrželová.

Děti si hru užívaly asi ze všech nejvíc. Hrály jako o život  a nikoho nešetřily. Nevadilo jim vyhodit spoluhráče těsně před domečkem. Sportovně braly i fakt, když někdo poslal na „čekačku"  je. Většina z nich se přihlásila s jasným cílem: vyhrát. „Přišel jsem, protože jsem doufal, že snad vyhraji. Hraji rád," svěřil se školák Josef Just z Vendolí. Ocenil, že všichni dodržovali pravidla. „Zatím jsem se nesetkal s nikým, kdo by při hře podváděl," podotkl hoch. Líbilo se mu, že děti hrají s dospělými a jsou tak rovnocennými partnery. Je přesvědčený, že pokud bude turnaj i příští rok, tak se přihlásí. Pro pobavení hráli i dospělí. „Je to hra pro všechny. Doma hrajeme taky všechny hry s dětmi. Zapojit  se může přece kdokoliv," poznamenal Pavel Řídký. 

Tříletá Nelinka je usměvavá jako jiné dětiNelinka.
Nelinka je holčička, která 19. března oslaví tři roky. Od narození má hypotonický syndrom bez objasnění příčiny. Jedná se o neurologickou poruchu, která má za následek zhoršenou hybnost těla a opožďování psychomotorického vývoje.

Navzdory těžkému osudu se rodiče snaží Nelince zajistit vše pro její rozvoj, aby se mohla zařadit do běžného života. To se neobejde bez speciálních pomůcek a rehabilitací.

Nelinka chodí na rehabilitaci už od pěti měsíců a také na hipoterapii. Každý pokrok, který udělá, je pro ni velkou šancí se osamostatnit a prožít lepší život.
Občanské sdružení No řekni a pionýrská skupina Vysočina ze Svitav uspořádaly pro Nelinku v prosinci benefiční Piškotéku. Díky ní začala holčička léčbu aminokyselinami. Měsíční kůra stojí 5900 korun. Aby byl vidět nějaký efekt, musí tuto léčbu absolvovat minimálně půl roku.

Nelinka leze tím způsobem, že jezdí po zadečku, snaží se dělat kroky, když ji rodiče postaví a drží. Holčička se snaží říkat pár slabik. Jinak je zvědavá a usměvavá. Má moc ráda písničky.

Péče o Nelinku je finančně náročná, proto se rodiče rozhodli zkusit získat finance pomocí sbírání víček. Na podporu holčičky sbírají lidé víčka od pet lahví, sirupů, limonád, mléka i od sudů od piva. Zapojily se školy, školky, instituce, nemocnice, rehabilitace. Za kilo víček vyplácí speciální firma šest korun. Kromě víček mohou lidé pomoci také finančním darem.

Sběrná místa na víčka najdou lidé na Facebooku na profilu SOS víčka pro Nelinku.