Největší vesnice kraje se ujala pořádání her poprvé v jejich historii. Disciplíny vymýšlel přípravný výbor složený z bývalých i současných reprezentantů obce v hrách. Příprava trvala přesně rok.

„Při vymýšlení jednotlivých disciplín jsme se inspirovali duchem Olympijských her 
i heslem Vesnice roku 2013 – Dolní Újezd žije! Proto jsme celé zápolení nazvali Dolnoújezdská spolkiáda. Každá 
z osmi soutěží byla inspirována jedním z místních spolků, a to sokol, skaut, houbaři, zahrádkáři, myslivci, včelaři, hasiči a chovatelé," uvedl újezdský starosta Stanislav Hladík.

Originální soutěže

Soutěže byly rozděleny do dvou částí. Tu základní absolvovalo všech 27 týmů a ve finále řádilo už jen 12 nejlepších. V základní části soutěžící zaujala čtvrtá disciplína aneb sazečsko-sklízecí stroj podle újezdských, kdy čtyři členové týmu nesli žok, ve kterém seděl pátý soutěžící a sázel brambory. Na konci dráhy se „sazeč" vyměnil za „sběrače" a všech 28 brambor musel posbírat zpět do pytle.

Finálová část vyvrcholila poslední tzv. „žrací" disciplínou. Jeden z družstva „chovatel" nahnal spoluhráče „dobytek" ke žlabu a začal je rukama krmit. Úkolem bylo sníst dané množství namodro obarvených špaget s fazolemi a vypít 1,5 litru perlivé vody.
„Barva a konzistence byla poměrně odpudivá a podle reakcí soutěžících lze právě tuto disciplínu prohlásit za nejnáročnější. Dokonce nám za ni byla přislíbena odplata na zimních hrách v Přívratu, tak se rádi necháme překvapit jejich pochutinami," přiblížil Stanislav Hladík.

Vedru navzdory

V sobotu panovaly doslova tropické teploty. Náročné podmínky ale soutěžící zvládli. „Pomohl nám vítr a taky hasičská stříkačka, kterou jsme pravidelně rozprašovali vodu. Navíc v našem areálu je díky přístřeškům dostatek stínu. Mnoho soutěžících i diváků se chodilo průběžně ochlazovat na sousední koupaliště. Soutěžící i rozhodčí to zvládli na jedničku a hodně si to užili. Byly to přece letní hry a lepší léto jsme si nemohli přát," míní Stanislav Hladík.

Hry se nesly v duchu hesla Dolní Újezd žije. S tím šla obec i do soutěže Vesnice roku, kterou v roce 2013 v Pardubickém kraji vyhrála. „Na této vlně jedeme dál. Většina členů přípravného výboru je členem nějakého spolku, takže místní spolky byly zapojeny v podstatě všechny," dodává Stanislav Hladík.

Celkové výsledky: 

1. Poříčí
2. Dolní Dobrouč
3. Mandl
4. Letohrad
5. Litomyšl
6. Přívrat
7. Tisová
8. Mistrovice
9. Jarošov
10. Cerekvice nad Loučnou
11. Bučina
12. Kamenná Horka
13. Praha
14. Kunčice
15. Bor u Skutče
16. Řetová
17. Březiny
18. - 19. Dolní Újezd, SDH Dolní Újezd
20. Janov
21. Orlice
22. Starostové
23. Makov
24. Sloupnice
25. Osík
26. Budislav
27. Hnátnice