Zatímco na některých místech republiky se v těchto dnech stal ze sběren druhotných surovin téměř zlatý důl, majitelé malých výkupen na východě Čech žádný důvod k veselí nevidí. Situace na trhu se jim jeví jako stejná, nebo spíš ještě horší než v jiné roky.

Ubylo velkých dodávek od firem. Školy po zkušenostech na sběr papíru mnohde již rezignovaly. Sběrny se přetahují o zákazníky. A že by k nim mířila procesí uvědomělých bezdomovců s kárkami šrotu, to na venkově také nehrozí.

Hluboká zima

Firma P + P z Červeného Kostelce na Náchodsku přirovnává současný zájem zákazníků k „hluboké zimě“. Za železný šrot dají něco přes dvě až tři koruny. Kartonový papír vykupují po haléři za kilo, za noviny, časopisy a létáky nabízejí třicet korun za metrák.

Ovšem spolupracují se školami. „Teď právě chystáme školní sběr,“ říká majitel firmy Pavel Plíštil.

„V jedné škole máme kontejner. A jinou školu přes sběr sponzorujeme. Když nám rodiče přivezou surovinu, dostanou lístek, který odevzdají ve škole. Na konci roku pak škole dáme dvacet haléřů za každé odevzdané kilo,“ vysvětlil Plíštil systém dotace.

Ceny se hýbou

Ani v hořickém Kovošrotu Group nijak přehnaně nejásají. „Nějaký zvýšený zájem nepozoruji. Ceny jsou ted vyšší, ale to je běžné, prostě nabídka a poptávka,“ řekl jejich pracovník, který si nepřál být jmenován. „Máme sídlo v Děčíně, tam jsou oficiální zástupci firmy,“ zdůvodnil požadavek anonymity.

„Vykupujeme kovy, barevné kovy a jako doplněk papír – noviny a časopisy. Za železný šrot dáváme tři až čtyři koruny, za papír dvacet haléřů za kilo,“ seznámil s aktuálním ceníkem.

„Zákazníky rozdělujeme na firmy a fyzické osoby. Sociální strukturu lidí nezkoumáme, pro nás je důležité, aby měl zákazník občanský průkaz,“ odpověděl na dotaz po bezdomovcích. „Kdo od nás suroviny odebírá, vám neřeknu, to je věc obchodní strategie firmy,“ nechtěl prozradit, co se dál s materiálem děje.

Tahanice o lidi

„Letos to je opravdu mizerné. Sběrny dělají špatnou politiku. Předhánějí se v tom, kolik dají lidem, přetahují si je,“ říká otevřeně Anna Alušíková z Vlčkovic v Podkrkonoší.

„Vloni byl dobrý rok. Ale všechno se rozdalo zákazníkům. A pak přišla krize a nebylo na polívku, leasingy, na nic,“ bilancuje provozovatelka malé sběrny.

„Minulý rok jsem měla třicet dodávek od firem, letos jenom tři faktury, všechno ostatní je tak zvaný lidosběr.“ Alušíková dále tvrdí, že ceny surovin nyní padají a na zimu bude hůř.

Jejích sběrna papír nevykupuje, jen železo a barevné kovy. „Za kilo mědi dávám 83 koruny, litý hliník je po 18 korunách. Za plechařinu mohu dát jen dvě osmdesát, za upravené těžké železo necelé čtyři koruny.“ Pěkné ceny byly podle ní vloni do srpna.

Železo v hlavě

„Víte co? Já mám dojem, že si někdo dobře zaplatil novináře, kteří rozšířili zprávu o tom, jaký je sběr zlatý důl. Aby lidi hodně nosili,“ domnívá se ironicky majitel malé sběrny na Trutnovsku. „Nejmenujte mě, nechci mít železo třeba v hlavě,“ žádal.