Tak početný byl pondělní majálesový průvod masek. Studenti v převlecích prošli přes Smetanovo náměstí až do Klášterních zahrad. Zombie, antičtí bohové, hasiči, hippies nebo i čárový kód, jejich kreativita neznala mezí.

Letošní průvod? Doména dvou škol

Přesto, že jsou v Litomyšli střední školy čtyři, tentokrát se do průvodu zapojili studenti pouze dvou z nich.
„Je pravda, že z gymnázia nebyl v průvodu žádný student a ani z Tradingu. Letos to byla záležitost pouze dvou škol, a to střední zahradnické a technické školy a pedagogické školy," potvrdil Zdeněk Chalupník.

I tak měla porota nelehký úkol z téměř dvou desítek masek vybrat šest nejlepších. „Vybírali jsme především podle provedení a nápadu, ale také podle velké aktivity v průvodu," popsal Zdeněk Chalupník. Nakonec porota ohodnotila například hippies, kteří hráli na kytaru, zpívali a rozdávali květiny nebo masku Slunce, seno, zahradníci či Afroditu a její družinu, která svou bohyni nesla na nosítkách. Tady porota ocenila precizní provedení a důstojné vystoupení v průvodu.

„Nebála jsme se, ale když jsme šli do kopečka okolo kostela, tak se to trochu kymácelo, ale jinak to bylo v pohodě. Nebezpečné to bylo spíš pro ty kluky, co mě nesli. Chvíli si už i stěžovali," prozradila Afrodita Barbora Janzová z pedagogické školy. Na masce se v hlasování shodla celá třída. A role Afrodity? „Tak nějak padla na mě, protože jsem nejlehčí," smála se Barbora.

Své favority si našli také diváci, kteří lemovali trasu průvodu a spolu s maskami doputovali i do Klášterních zahrad. „Zaujala by nás maska našich spolužáků, kteří chtěli jít za ovce, ale nikde jsme je nepotkali, tak nevíme, jestli se nakonec rozhodli jít. Krásní byli například hippies," hodnotila Rachel Smetanová.

Pohyb je zdravý, pohyb pomáhal

Po průvodu masek v minulosti tradičně pokračoval štafetový běh. Z iniciativy studentů zejména z pedagogické školy letos organizátoři zařadili novinku. Běhalo se na pomoc Africe. „Přijdou, zaplatí, dostanou startovní číslo, oběhnou si kolečko a dostanou placku. Kdo chce běhat dál a dál, mohl koleček oběhnout několik," shrnula průběh běhu organizátorka Dana Kmošková.
Pohled například na běžící zombie vháněl úsměv do tváře. „Při přípravě běhu jsme se báli odhadnout, kolik lidí se zúčastní, ale jsme překvapení. Je to spontánní a je to krásné," hodnotila Dana Kmošková.

Stejný optimismus nesdílel Julian Ondrušek z pedagogické školy, který během odpoledne promluvil o relativnosti bohatství a chudoby v afrických zemích, aby tak motivoval přihlížející k běhu. Sám nějakou dobu žil v Ugandě. „Myslím si, že je to docela slabé, když si představím, kolik lidí bude na missákovi, tohle je na dobrou věc a těch lidí tady není tolik, to je škoda," prohlásil Julian Ondrušek.  Přesto se do běhu zapojila většina masek. Zlákat se nechali i mnozí přihlížející diváci.