Cykloturisté se objevují už i v oblasti Toulovcových maštalí na Litomyšlsku. Zimní úrazy střídají pády cyklistů. U prvního v jarní sezoně už Horská služba (HS) zasahovala v Deštném v Orlických horách, jak potvrdil její člen Jiří Kaloušek. Zimní sezona zde však oficiálně skončí, jako na všech horách v České republice, až 30. dubna.

Za zimu se dosud v Orlických horách zranilo 548 turistů, nejvíce se zvýšil počet úrazů v Deštném (266), Čenkovicích (110) a Říčkách (172). Přesto patří zdejší sjezdovky k těm bezpečnějším v republice, navíc letos v zimě poprvé záchranáři nezasahovali ani u jednoho smrtelného úrazu. Náčelník HS Orlických hor Josef Šifra vše přičítá ukázněnosti turistů.

Zimní sezona se počtem zraněných vyrovnává loňské, přestože zima s nástupem počkala až na konec roku 2009. Nad přírodním převažoval technický sníh, což znamená tvrdý, rychlý povrch a tradiční úrazy. „Lyžaři si lámali a poranili hlavně nohy, snowboardisté nejčastěji hlavu a horní končetiny,“ potvrdil Šifra.

Příjemným paradoxem je podle něho fakt, že návštěvníci Orlických hor jsou poměrně disciplinovaní a dbají na bezpečnostní výstroj: „Přilba a chránič páteře je dnes u snowboardistů většinou prestižní záležitostí a samozřejmostí. Podobně rodiče chrání na lyžích i své děti,“ dodává Šifra. Také cyklisté s tím nemívají problém.

Návštěvníci na in – line bruslích vyhledávají rovné terény, takže se v horách tolik neobjevují. Oblíbený rovný úsek si našli sportovci na kolečkových lyžích, kteří využívají asi patnáctikilometrovou trasu z Orlického Záhoří k polskému středisku Zieleniec.

(zen)