Rodina Pavlíny Soukupové z Chrudimi každý rok tráví jarní prázdniny na horách. Až do minulého roku vždy jezdili do Orlických hor nebo Krkonoš, letos poprvé vyráží do zahraničí. „Měli jsme jet do Rokytnice v Krkonoších, bývala to jistota, ale i tam už sezona skončila. Hledali jsme náhradu v Polsku nebo na Slovensku, nakonec vyrážíme s partou do Alp v Itálii,“ řekla maminka tří dětí Pavlína Soukupová.

Jaro přišlo letos mnohem dřív a dlouhá obleva pokazila plány mnoha skiareálů nejen v Pardubickém kraji. Na Dolní Moravě se tradičně lyžovalo do Velikonoc. Tuto sezonu navíc otevřeli nejdelší sjezdovku v Česku. Lidé už se na ní ale nesvezou.

„Lyžařskou sezonu jsme z důvodu nedostatku sněhu od pondělí 4. března byli nuceni přerušit. Aktuálně je v provozu sedačková lanovka Sněžník pouze pro pěší a také jsou v denním provozu zimní zážitky na Sky Bridge 721, Stezce v oblacích nebo Mamutí horské dráze,“ sdělila manažerka Horského resortu Dolní Morava.

Ještě v lednu to nevypadalo tak zle, sněhu měli dostatek. „V lednu byla návštěvnost srovnatelná s předchozím rokem. Únor byl co do návštěvnosti slabší z důvodu přetrvávajícího špatného počasí, které příliš nelákalo na hory,“ podotkla Braunerová.

Vleky se sice zastavily, ale na hodnocení sezony je podle manažerky ještě brzy, ačkoliv s dalším zasněžováním už rozhodně nepočítají. Ekonomicky by se to už rozhodně nevyplatilo. „První polovina zimní sezony byla srovnatelná s minulým rokem. Nyní uvidíme, jak dopadne druhá polovina sezony s ohledem na předčasné ukončení lyžování. Celkovou úspěšnost ale hodnotíme vždy až na úplném konci,“ vysvětlila manažerka resortu.

Podle meteorologů jsme zažili druhou nejteplejší zimu v historii - ZDE

V nedalekém Horském areálu Králičák přitom sezonu ukončili kvůli oblevě už na začátku února.

Třetí březnový den skončila lyžařská sezona i v Horském resortu Bukovka v Orlických horách. „Únor nám nepřál a téměř celý byl deštivý. Podmínky na sjezdovkách se tedy bohužel stávají nevhodnými pro lyžování a předpověď na nadcházející dny nehlásí žádné zlepšení,“ informovalo vedení resortu na facebookové stránce.

Vleky se zastavily už také na některých svazích v Krkonoších a po sezoně má i většina areálů v Orlických horách.

Nemluvě proto o sjezdovkách na níže položené Vysočině. Třeba v Trhové Kamenici u Hlinska se letos nelyžovalo vůbec. Zastavily se ale i vleky v Hlinsku, nejvyhledávanějším vyhledávaném skiareálu Chrudimska.

Pokud byla příznivá zima, zdejší sjezdovka vítala lyžaře až do svátku Josefa, tedy do 19. března. Letos však místní klub zažil druhou nejhorší sezónu v novodobé historii a i kdyby zázrakem nastaly mrazy, nic už se nezmění. Hlinecké sjezdovky jsou až na pár bílých stop holé a celý areál se ponořil do ticha.

"Letos je to marné, tady už si lidé nezajezdí. Byla to letos bída s tou zimou," posteskl si kolemjdoucí senior, který má v těsné blízkosti sjezdovky zahrádku. Stejný názor sdílí i předseda Ski klubu Hlinsko Robert Vokáč. "Novodobou historii sjezdovky píšeme od roku 2006, kdy jsme postavili lyžařský most. Toto je druhá nejhorší sezóna - trvala 42 dnů. Ta první byla při premiéře mostu v období 2006 - 2007, kdy jsme byli za odvahu postavit most po zásluze potrestáni. Tehdy se lyžovalo pouze 26 dnů," řekl Deníku Vokáč.

Další léta podle jeho slov byla jako na houpačce, tři sezóny skvělé, čtvrtá bídná. Bývaly roky, kdy provoz trval kolem osmdesáti dní. Letos si rozmarná příroda vybrala svou daň.Teď už se nic změnit nemůže.

"Doufáme, že příští zima bude standardnější. Stačí nám mráz a o ostatní se musíme postarat sami," dodal Robert Vokáč, kterému se jako poslanci parlamentu podařilo v roce 2005 na lyžařský most získat dotaci 20 milionů korun v rámci rozdělování peněz - takzvanému porcování medvěda. V plánu mají členové Ski klubu i druhé přemostění, ale dosud se nepodařilo zajistit jeho financování.

V nedaleké Trhové Kamenici se o letošní zimě nelyžovalo vůbec, řekl to předseda tamního klubu Radek Rulík. "V prosinci dvakrát nachumelilo a potom sníh spláchl déšť. Takže sjezdovka v provozu nebyla vůbec," sdělil Deníku Rulík s odůvodněním, že klub nemá sněžné dělo, takže se musí spoléhat jen na přírodní sníh.

Loni se podle jeho slov v Trhové Kamenici lyžovalo jedenáct dní a letošní nula je klasickým rozmarem zimy. "Jsme dobrovolný spolek, takže nás to finančně nepoloží. Když nasněží, máme radost, přijedou návštěvníci a u nás se učí lyžovat. Potom už jezdí někam na hory," dodal Rulík.

Mohlo by vás zajímat: Posun v děsivé kauze. Vrahům z Pohodlí u Litomyšle hrozí až dvacet let ve vězení

Dům v Pohodlí u Litomyšle, kde dva muži utýrali k smrti mladíka z Břeclavska. | Video: Deník/ Iveta Nádvoníková