„Generální ředitel nemocnice mě ujistil, že současný nápor covidových pacientů nemocnice v kraji zvládají. Počet hospitalizací se zvyšuje o desítky za týden, bohužel však začíná narůstat podíl nejrizikovější skupiny lidí nad 65 let,“ uvedla krajská radní pro zdravotnictví Michaela Matoušková.

Personální situace v nemocnicích je složitá. Počty nemocných zdravotníků jsou stále přibližně stejné, liší se však v jednotlivých lokalitách. V nemocnicích už pomáhají studenti, kterých vedení nemocnic oslovilo na tři stovky. Podle ředitele Tomáše Gottvalda jich zájem projevila víc než stovka a 95 z nich má již uzavřenou dohodu na placenou brigádu. „Přesto jsme jako jeden z prvních krajů v zemi aktivovali krajský dispečink lůžkové péče, protože musíme být připraveni na další vývoj. Denně nám teď chodí ze všech nemocnic akutní i následné péče informace o obsazenosti a my máme aktuální přehled,“ dodala Matoušková.

Pokud se bude obsazenost lůžek v nemocnicích zvyšovat, má kraj řešení pro přemístění pacientů, kteří nebudou moci být v domácí péči a současně nebudou potřebovat hospitalizaci přímo v nemocnici. Nemocní mohou být hospitalizováni na lůžkách v oddělené budově Rehabilitačního ústavu v Brandýse nad Orlicí. Krajský dispečink lůžkové péče nyní prověřuje možnost dalších rezervních lůžek pro hospitalizaci v lůžkových zařízeních Pardubického kraje.