VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ludmila Homolová: Příběh ženy chartisty

Polička - „Nechci, aby kdokoli další zažil, že bude v noci vyháněn ze své postele a vlečen k výslechu i s malým dítětem, jen kvůli časopisu nebo knize, tak jako se to stalo mě.“

17.11.2008 1
SDÍLEJ:

Ludmila Homolová, žena ChartistyFoto: Sylva Horáková

Ludmila Homolová minulý týden zorganizovala cyklus kulturních akcí věnovaných undergroundu. Do Poličky přijel František Stárek, vydavatel Vokna, s přednáškou, divadlo Exil s Audiencí Václava Havla a v sobotu zakončil program undergroundový večírek.Díky ní se poličská veřejnost mohla setkat se spisovatelemLudvíkem Vaculíkem. Jejím snem je pozvat na besedu bývalého prezidenta Václava Havla.Bývalá žena chartisty z Pomezí nechala nahlédnout Svitavský deník do svého příběhu.

Charta 77 kritizovala politickou a státní moc, její text podepsali jen ti z odvážných. Kdy jste se k textu dostala vy?
Studovala jsem výtvarný obor textilní školy v Brně, končila jsem v roce 1977 a o politiku jsem se vůbec nezajímala. Měla jsem však přátele v uměleckých kruzích, proto jsem se s textem Charty setkala už daném roce. Poprvé mi text dal přečíst kamarád z FAMU ve vlaku. Musím se přiznat, že jsem tomu nerozuměla ani nechápala smysl. Říkala jsem si, že nejsem takový umělec, který by byl omezován. Měla jsem pocit, že svobodu mám. Záhy jsem pochopila, že to byl pocit lidí, kteří ještě nic neudělali. Už za rok jsem naznala, že to není tak jednoduché. Nemohla jsem vycestovat, nemohla jsem se posunout bez známých ani pracovat způsobem, kterým bych chtěla.

Spojení s chartisty ovlivnilo váš osobní život.
Koncem sedmdesátých let jsem se vdala a odstěhovala se na samotu do severních Čech, kam jezdili chartisté do té doby, než byl dům policisty podpálen. Pak jsem se vrátila do Prostějova, odkud pocházím. V roce 1980 mě přátelé ze Slovenska pozvali na víkend do Pomezí ke Stanislavu Homolovi, signatáři Charty. Na statku se sešlo kolem 80 lidí, i přestože příslušníci StB postupně obklíčili celou usedlost a odváželi další příchozí pryč. Odhadnout množství jídla se předem nedalo, takže v sobotu když nebylo co jíst, jsem se ještě se dvěma dalšími lidmi vydala s dvoukolákem pro mouku, abychom mohli upéct chleba. Samozřejmě nás tajná policie chytla. Doma v Prostějově jsem pak byla vyslýchána. Když se to Stanislav Homola dozvěděl, tak mě začal pomocí dopisů podporovat, a tak začal náš vztah.

Razíte heslo: Kde chceš pracovat, tam se zeptej. Jak se změnil váš život po 17. listopadu 1989?
V osmdesátých letech jsem se starala o děti. Byla jsem dlouhou dobu na mateřské dovolené, starala jsem se nejen o syna z prvního manželství, pak se nám narodily ještě další dvě děti. Kromě toho jsem doma šila, ale můj zdravotní stav se natolik zhoršil, že jsem devět let pobírala invalidní důchod. Rovnou ze socialismu jsem vpadla do kapitalismu až v roce 1997, když jsem částečně přišla o důchod. Cítila jsem se sociálně vyčleněna, měla jsem pocit, že nic neumím.Našla jsem práci v Charitě, kde jsem pracovala s postiženými. Objevila jsem láskyplný svět ve světě, tehdy pro mě tvrdém. Má integrace do společnosti tam byla přirozená, jelikož jsme shodně cítili pocity vyčlenění.V současné době pracuji v knihovně, kam jsem se dostala díky krátkodobé brigádě i praxi z knihkupectví Martina Dolejše.

Téměř po dvaceti letech od revoluce komunisté vládnou v některých krajích. Jak vnímáte tuto situaci?
Je mi smutno, jelikož lidé nechtějí být občany. Mrzí mě, že jsou líní jít k volbám a alespoň malinko se zajímat o dění ve společnosti. Vidím to, jako důsledek totality. Většina obyvatel republiky v minulém režimu byla také mlčenlivých. Dnes se vymlouvají na peníze a neví ani neoceňují, že jsou svobodní.

Ludmila Homolová spolupracuje s poličskou společností Pontopolis, která upozorňuje na palčivá témata nejen u nás, ale i ve světě. Říká: „Nechci, aby kdokoli další zažil, že bude v noci vyháněn ze své postele a vlečen k výslechu i s malým dítětem, jen kvůli časopisu nebo knize, tak jako se to stalo mě.“

Sylva Horáková

17.11.2008 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Pojištění dětí? Jde o nadstandard, důležitější je pojištění rodičů

Ilustrační foto.

Litomyšl na překvapení sahala, ovšem nedosáhla

Na vině se řidiči neshodli

Svitavy - Policie hledá svědky nehody, při které se 24. listopadu střetla dvě vozidla na křižovatce ulic Olbrachtova a Na Červenici ve Svitavách.

Tříletý polobezdomovec a brutální agresor v tramvaji: Prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve čtvrtek 14. prosince 2017.

Litomyšlští dorostenci udolali favorita

Svitavsko – Velmi dobře vstoupili do nadstavbové části své soutěže, ve které jde o účast v baráži o extraligu, hokejoví starší dorostenci HC Litomyšl. Ke druhému kolu přijela na jejich zimní stadion silná Chrudim a domácí celek se postaral o překvapení.

Hrad Svojanov zve na speciální prohlídky

Svitavsko – Adventní období je doslova prošpikováno nejrůznějšími společenskými a kulturními akcemi. Lidé se mohou scházet nejen na jarmarcích a koncertech. Otevřen je například i nejnavštěvovanější hrad Pardubického kraje.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT