Starosta obce Josef Chadima ČTK řekl, že vítr kolem 12.30 hodin poškodil tašky na čtyřech střechách a vše podle něj trvalo asi deset vteřin.

Naposledy se slabé tornádo prohnalo obcí na konci dubna a podobně jako dnes za sebou nechalo škody především na střechách několika domů. Podle dřívějších informací meteorologů urazilo dráhu asi 500 metrů a dosáhlo rychlosti kolem 128 kilometrů za hodinu.

Psali jsme:

Tornádo poškodilo dům rodiny Hápových v Lubné u Poličky.
Deset vteřin a bylo vymalováno, líčí svědci. Tornádo v Lubné zničilo dvě střechy

Tehdy se v Česku objevilo hned několik silnějších bouří, hlavně na pomezí Moravy a Čech byly podle radaru rozpoznány rotující bouře, takzvané supercely, pod kterými se vyskytovaly případy výraznějších škod větrem.

Lidé na Svitavsku dnes pozorovali také jev zvaný tromba, což je vzdušný vír připomínající tornádo, liší se od něj tím, že se vír nedotkne země.

Nad Dolním Újezdem u Litomyšle se přehnala v sobotu po poledni silná bouřka, byla odsud vidět i tromba
VIDEO: Nad Dolní Újezdem u Litomyšle se při prudké bouřce utvořila tromba

Sobotní tornádo v Lubné na facebooku potvrdila také nezisková organizace Czech Thunderstorm Research Association, která se věnuje dokumentaci, průzkumu a předpovědi nebezpečných meteorologických jevů.

Tornádo u Lubné předběžně lovci bouřek vyhodnotili ještě v sobotu v noci. „Ve 12.21 hodin se vytvořila malá tromba, která se později vtáhla zpět do základny oblaku. Mezitím se oblast základny oblaku přesunula s konvektivní buňkou JZ směrem a tromba se zřejmě vzhledem k vlhkostním a tlakovým podmínkám před 12.30 vysunula ze základny podruhé, pod 45° úhlem a působení větrů dosáhlo zemského povrchu, čímž se z tromby stalo škody působící tornádo,“ popsala nezisková organizace Czech Thunderstorm Research Association na facebooku.

„Poté se již tromba opět začala vtahovat do základny oblaku. JZ od obce se nachází ještě oblasti s polehlým obilím. Souvislost s dalším potenciálním dotykem však nelze jednoznačně určit. Tornádo dle našeho názoru mohlo dosáhnout intenzity IF0+,“ domnívají se lovci bouřek.