Podle jiných je tato kouzelná země smyšlená či neskutečná.

Nu, my si dovolujeme nesouhlasit. Do jedné takové kouzelné země jsme se vypravili my, předškoláci z Mateřské školy Svitavy, Milady Horákové na tři červnové dny. Maminky nám našily šmoulí čepičky a obleky, zabalily batohy a s malou slzičkou v oku nás vyslaly na výlet do šmoulího lesa ve Svratouchu.

y se panečku šmoulily věci! Počasí nám přálo, takže jsme většinu času trávili v lese. Hledali jsme šmorůvky, zkoumali okolí, stavěli domečky pro zvířátka, poznávali život u rybníka, sportovali, soutěžili, batikovali, se zpěvem a kytarou opékali buřty, malovali šmoulí obrázky a četli šmoulí příběhy před spaním. Bez ohledu na to, jak nádherný a bezstarostný život byl ve šmoulím lese, občas i zdejší sluneční světlo a motýlky zaclonily temné mraky a to vždy ve chvíli, kdy se na scéně objevil zlý Gargamel, se kterým jsme občas bojovali, ale vždy nad ním zvítězili.

Ve šmoulím lese jsme také našli nové bezva kamarády – Robíka, Krťu, Padyho a Míru z DDM ve Svitavách a kuchtíka Zdendu, kteří pro nás tento poutavý program připravovali. Byl tak bohatý, že jsme vůbec neměli čas smutnit po rodičích. Po celé tři dny se o nás také vzorně starala paní ředitelka Péťa a ochotná maminka Ilonka Snášilová. Všem výše uvedeným posíláme velký šmoulovský dík!

Po tomto jedinečném lesním zážitku jsme se potkali všichni ještě jednou. Tentokrát i s rodiči, ostatními kamarády a paními učitelkami ze školky 26. června v parku Jana Palacha na slavnostním Rozloučení s předškoláky.

Svým tanečním vystoupením nás potěšily mažoretky ze základní a mateřské školy Lačnov a Taneční škola Česká Třebová. Zadováděli jsme si na skákacím hradu a při spoustě her a soutěžích. Překvapením pro nás byla obří loď s majákem přímo na pódiu, kde nám navlíkli námořnická trička a ze šmoulů se mávnutím proutku stali námořníci. Stateční námořníci, kteří po pasování na školáky (plácnutím pádlem po zadečku) mají vyplout do nové životní etapy.
Nikdo se nemusí obávat, že bychom to nezvládli! První zatěžkávací zkoušku (pobyt na Svratouchu bez rodičů) máme za sebou a už víme, že jsme parta bezva kamarádů, kteří se nikde jen tak neztratí. Celé odpoledne jsme završili ochutnávkou dortu ve tvaru plachetnice a námořnickou diskotékou.
Poplujeme v životě za svými sny, kamkoliv nás povedou a nenecháme se ničím odradit! Budeme je ochraňovat, pomáhat jim růst a své srdce necháme plout s nimi. Všechny naše sny se pak určitě vyplní!

Předškoláci, MŠ Milady Horákové, Svitavy