Například základní škola T.G. Masaryka v Litomyšli již pátý rok spolupracuje s obdobnou školou v Nowém Dvoru Gdaňském na pobřeží Baltského moře.

Žáci i učitelé obou škol se pravidelně navštěvují a pořádají výměnné pobyty. Ten poslední se konal minulý týden. Zástupci polské školy dorazili do Litomyšle v neděli 27. září a čekal je tu bohatý program. Za kulturou se vypravili dokonce až do Prahy, kde navštívili chrám svatého Víta či Pražský hrad, ale neméně zajímavá byla pro polské hosty jistě i prohlídka litomyšlského zámku, věže místního gymnázia gymnázia či jejich přijetí u místostarosty.

Aby mohli zahraniční školáci ukázat, jak jsou na tom s fyzickou zdatností, vzali je jejich čeští přátelé na několik fyzicky náročných aktivit. Z těch nejnáročnějších jmenujme vyšlapání na kolech z Litomyšle až na kozlovskou rozhlednu, horolezení na Dráteničkách ve Žďárských vrších či návštěvu lanového centra v České Třebové.

Ne vždy jim přály okolnosti, takže při návštěvě bazénu v České Třebové vypadla elektřina a z plavání sešlo. Podobné problémy byly i v Praze. Celý program zakončila v pátek tradiční diskotéka a v sobotu večer již hosté ze severního Polska mířili vlakem domů. I tento týden potvrdil narůstající význam výměnných pobytů, které dnes praktikují mnohé školy. V rámci výměny odjede čtrnáct českých dětí pod vedením svých učitelů Pavla Jakla a Dušana Simonidese za svými novými kamarády na začátku června příštího roku.

David Jirsa, Litomyšl