Od dubna přešel litomyšlský podnik na moderní styl výroby materiálu perlinka. Nová technologie, která je v Čechách unikátní, se obejde bez tzv. dutinky, na které byla perlinka dosud navíjena. Díky tomu firma ušetří 800 tun papírových trubic, což podle vedení Adfors znamená asi tisícovku stromů ročně. Některé druhy perlinky jsou navíc díky nové technologii skladnější a zaberou tak méně místa ve skladu a při přepravě.

Snižování emisí, odpadu a omezení plýtvání materiálem je prioritou společnosti Saint-Gobain včetně společnosti Adfors. „Spojení ekologických cílů se zvyšováním kvality našich produktů je pro nás hlavní prioritou a motorem všech inovací. Jako dlouholetý lídr trhu vnímáme očekávání našich zákazníků přicházet se změnami, které posouvají trh dopředu. Výhody naší perlinky jsou významné. Věřím, že zákazníci ocení zejména lepší kvalitu, nulový odpad a nižší nároky na skladování,“ sdělil Karel Kyncl, obchodní ředitel Saint-Gobain Adfors CZ.

V rámci této změny ve výrobě se jedná o investici za jeden milion euro.

Řemeslníci a stavební firmy ocení, že díky minimalizaci paměťové stopy budou moct roli perlinky využít až do posledního metru. To přispěje ke snížení odpadu na stavbě. Kromě toho materiál slibuje snadnější manipulaci a lepší práci s ním.

Díky lepší skladnosti navíc při přepravě perlinek k prodejcům a zákazníkům každý rok nevznikne více než 400 tun CO2. Perlinka totiž nově zabere až o dvacet procent méně místa, takže kamiony uvezou více nákladu najednou a zákazníci ušetří také místo ve skladu.