Nyní se blíží slavnostní chvíle, kdy za přítomnosti mnoha hostů, mezi nimiž nebude chybět ani astronom, astrofyzik a popularizátor vědy Jiří Grygar, výstavu zahájí.

Vernisáž se uskuteční 6. února od 14 hodin. „První část výstavy počíná nejstaršími výzkumy nebeských jevů, jež v našem kraji prováděli již v 17. a 18. století litomyšlští piaristé. Přes jednotlivé osobnosti této vědy pokračuje až do současnosti, v níž se zaměřuje i na neprofesionální astronomické iniciativy. Její součástí je také rozsáhlá galerie fotografií vesmírných objektů," představuje expozici Martin Boštík z litomyšlského muzea a dodává: „Druhá, předmětová část výstavy, představí astronomické a časoměrné přístroje z 16. až 20. století ze sbírek Národního technického muzea. Jedná se o největší zápůjčku astronomických a měřičských přístrojů u nás, jak po kvalitativní, tak po kvantitativní stránce. Samozřejmě po výstavě Rudolf II. a Praha, která se konala s velkou mezinárodní účastí v roce 1997."

Na vernisáži také představí první vydání knihy litomyšlského rodáka a světově proslulého astrofyzika Zdeňka Kopala s názvem Cesta z Cambridge na Mount Palomar a zpět. Ta pojednává o astronomově putování z východního pobřeží Spojených států amerických až do kalifornské hvězdárny na Mount Palomaru, kde se Kopal v roce 1948 zúčastnil slavnostního zahájení provozu tehdy největšího zrcadlového dalekohledu světa.

O Kopalově textu přítomným poreferuje Jiří Grygar, jenž je zároveň autorem doslovu. Krátce po vernisáži se uskuteční jeho přednáška o trpasličí planetě Pluto a nových věděckých poznatcích o ní. Výstava Astronomické tradice v Pardubickém kraji bude v Regionálním muzeu Litomyšl k vidění až do osmého května.