Husí stehno, červené zelí a karlovarský knedlík, vše pořádně podlité výpekem. A je libo i kaldoun?

Víkendová Litomyšlská veselice vrcholící nedělním hromadným obědem několika stovek lidí pod jednou střechou obřího stanu na náměstí se uskutečnila takříkajíc koronaviru navzdory. Strach veřejnosti se sice výrazně odrazil v návštěvnosti, ale kdo přišel, nelitoval.

Deník může potvrdit, že polévce sice uškodilo nedělní teplé počasí, hlavní chod byl však vynikající.

„Vnímali jsme, že je v Litomyšli vyšší riziko nákazy. Nechtěli jsme ale veselici rušit. Je však možné, že místní hodně zůstanou doma,“ prorokoval starosta Litomyšle Daniel Brýdl.

Nemýlil se. Limitovaný počet návštěvníků ve vyhrazené části náměstí do 500 osob byl hlavně dnes vysoce naddimenzovaný.

„Akce je to parádní, ale účast hodně slabá. Vloni při podobných akcích je tu jedno velké mraveniště, dnes jsou tu odhadem tři stovky lidí,“ uvedla pracovnice přilehlého informačního centra.

„Nakonec se prodalo 400 porcí,“ uvedla Michaela Severová z litomyšlské radnice s tím, že řada lidí si husu kupovala jen s sebou, domů na rodinný oběd.

Víkendová veselice s gastroslavnostmi na náměstí i v přilehlých ulicích, galeriích a kostelech se uskutečnila jako společná náhrada za zrušené jarní zahájení lázeňské sezony a pozdější Gastronomické slavnosti M. D. Rettigové. „V neděli na Sousedské husičce byla účast slabší než v sobotu při jiných akcích, kdy jsme museli desítky lidí před branami pozdržet kvůli limitovanému počtu osob,“ dodala.

Slabší účast poznamenala i víkendovou pouť v sousedních Svitavách. „Koronavirová doba těmto akcím nepřeje, lidí bylo méně nežli obvykle,“ potvrdil starosta Svitav David Šimek.