V padesátileté historii takovou kalamitu festival nezažil.„Po obloze se valily obrovské černé mraky. Tušili jsme, že přijde něco hrozného,“ přirovnává zážitek ze středečního večera ke katastrofickému filmu Jaroslav Sodomka, který se stará o bezproblémové parkování vozidel návštěvníků nejen výroční Smetanovy Litomyšle.

Zklamaní byli všichni, kteří přijeli na Bernsteinovu Kadiš, protože druhá půlka měla být vyvrcholením koncertu. Tři Japonky vyhnal déšť, stejně jako stovky stovky dalších návštěvníků. Lidé, kterým vichr poškodil automobily, zavalili dotazy organizační štáb Smetanovy Litomyšle. Pořadatelé Smetanovy Litomyšle svolali okamžitě krizový štáb. Nic podobného dosud v Litomyšli při konání festivalu nezaznamenali. „Zažili jsem velké bouřky, ale to co, co se přihnalo ve středu večer od Pardubic, je s bouřkami nesrovnatelné,“ řekl na místě místopředseda správní rady Radomil Kašpar. „Máme drobná poranění. Jeden muž si pohmoždil při pádu prst. Popadaly stromy v parku a kolem silnice. Auta jsou rozbitá, tak se bude snažit lidem pomoci,“ popisuje kalamitní stav Radomil Kašpar. Sám nic podobného nezažil. „Běháme kolem lidí. Při té hrůze byla příroda s načasováním poněkud milosrdná. Kdyby to přišlo o pět minut dřív než začala přestávka, tak by je to zastihlo na otevřeném nádvoří,“ nedovoluje si Kašpar ani odhadnout následky silného větru a deště. Návštěvníci, kteří se nestihli včas ukrýt, zastihlo řádění živlů na prvním nádvoří. Vítr byl tak silný, že kácel nejen cedule, ale povalil lidi.

Vichr po sobě zanechal spadlé stromy, domy bez elektřiny. Stromy na silnicích bránili záchranářům, aby se dostali k pacientům. Živly poškodily v Litomyšli sanitku. České dráhy omezily provoz na trati ze Svitav do Poličky. Desítky cestujících uvízly na trati.
V litomyšlské čtvrti Zahájí roloval silný vítr střechy, stromy ničily domy. Lammelovi mají rozbitou střechu. Vyvrácený strom na zahradě rozbil oplocení. V zámeckém parku spadla lípa na zaparkované automobily. Řádění se nevyhnulo automobilu dirigenta Leoše Svárovského. Stromy zablokovaly výjezd z ulic okolo zámku. Na pětatřicítce z Litomyšle na Svitavy blokovaly tři spadlé stromy dopravu.