Synagogu v Litomyšli 
si postavila zdejší židovská obec v letech 1909 – 1910. Po válce zde bylo skladiště. V letech 1968 – 1969 byla zbourána při výstavbě panelového sídliště.

Letos totiž uplyne sedmdesát let od okamžiku, kdy nacisté deportovali sto místních Židů do koncentračního tábora v Terezíně. Domů se jich však vrátilo jen třináct. Navíc chtějí radní připomenout místo, kde stávala synagoga.

Bývalou židovskou synagogu připomínaly až do minulého roku pamětní desky. Ty ale během rekonstrukce panelového domu zmizely. „Součástí stavebních prací bylo i zateplení obvodových zdí, a proto jsme v červenci desky demontovali,“ uvedl Josef Filipi, který v domě bydlí. Desky jsou v současné době uložené na městském úřadě a o jejich návratu se vedou jednání. „Myslím, že je dobré místo, kde stála synagoga, připomínat. Desky jsou sundané a lidé se ptají, co bude dál. Byli bychom nejraději, kdybychom mohli v místě synagogy postavit malý památník,“ sdělil místostarosta Vojtěch Stříteský. Připomíná, že nejde jen o samotnou zbořenou stavbu, ale také o vzpomínku na Židy, které nacisti deportovali do koncentračního tábora. „Letos třetího prosince uplyne přesně sedmdesát let od toho okamžiku. Chceme smutné výročí připomenout několika akcemi a odhalení památníku by byla ta nejlepší. Již máme návrh na stélu ze železa,“ dodal Vojtěch Stříteský.

Názory lidí na umístění památníku se různí. Někomu totiž připadají pamětní desky na socialistickém paneláku moc „silné“ a někomu zase nepřišly tolik důstojné. „V Litomyšli byla početná židovská komunita, která se podílela na rozvoji města. Připomínka, nějaká deska nebo štítek, by měla být,“ míní Jiří Koníček z Litomyšle. O umístění památníku jednají s městem také zástupci společnosti, která se stará o nemovitosti Federace židovských obcí v České republice.

Stéla, nebo desky?

V minulosti se již na pamětních deskách „podepsali“ vandalové. Není tedy vyloučené, že i památník by čelil podobným útokům. „Kdybychom dávali do prostoru stélu, tak ji vystavíme určitému riziku, že ji někdo zneuctí. Přesto se přikláním ke stavbě památníku, který bude pod dohledem kamery,“ řekl Vojtěch Stříteský. O tom, zda synagogu a Židy připomene deska, nebo památník budou radní ještě jednat. Je to totiž také otázka financí. Již před dvěma lety radní v Litomyšli jednali o koupi sochy od akademika Aleše Veselého, kterou chtěli instalovat v místě synagogy. Dva miliony korun ale byly pro město velká suma a návrh neprošel.