Největší problémy nastaly na konci srpna v tropickém týdnu. Radní proto jednali se zemědělci, aby potíže společně vyřešili.

„Ano, bylo to hrozné. Nedalo se skoro větrat a venku bylo zrovna takové horko,“ říká Lenka Bartošová. Radní města se proto rozhodli, že budou na stížností lidí reagovat. „Letos se hnojení na polích náhodou potkalo s třicetistupňovými teplotami. Bylo to nesnesitelné. Sešli jsme se se zemědělci, ale ti se hájí, že mají dané lhůty, které musí splnit. Kejdu vyvezou a zaorají,“ uvedl starosta Michal Kortyš. Podle něho však šlo v srpnu o hnojení na polích mezi Janovem a Trstěnicí. A nikdo nečekal, že hnojení deset kilometrů daleko pocítí i lidé v Litomyšli. Stížnosti však řešila i městská policie.

Spolu s rolníky radní hledali řešení, aby už zápach obyvatele města neobtěžoval. „Uvažovali jsme o tom, zda by nebylo dobré vyvážet kejdu na bioplynku a vozit pak na pole už zpracované hnojivo. To ale záleží na zemědělcích,“ dodal Michal Kortyš. Místostarosta Vojtěch Stříteský podotkl, že město je v dolíku a zápach se při bezvětří ve městě usadí. Občas puch trápí i diváky festivalu Smetanova Litomyšl.