Takový dar se neodmítá. Město v zimě od piaristů získalo bezplatně jejich obsáhlou knihovnu. Celkem se jedná o 9 095 svazků, mezi kterými nechybí ani vzácné prvotisky.

„Většina svazků pochází z poloviny 17. století, tedy z doby, kdy řád přišel do Litomyšle. Některá díla jsou ale i staršího data," sdělila tisková mluvčí Litomyšle Jana Bisová. Knihovna je historickou součástí piaristické koleje. Řád městu svůj majetek propůjčil kvůli nákladné revitalizaci zámeckého návrší. Dohoda vznikla letos v únoru.

„S piaristy jsme tedy letos uzavřeli smlouvu, na základě které zůstává knihovna v Litomyšli 
a bude zajištěna péče o toto kulturní dědictví," uvedl místostarosta Litomyšle Michal Kortyš a dodal: „Kdykoli na požádání piaristům umožníme přístup ke knihovně."

Odborný dohled

Piaristé by tedy neměli mít problém se ke vzácným svazkům dostat, pokud by je například chtěli studovat nebo je potřebovali pro jejich historické bádání.

„O opatrování svazků by se mohla starat Fakulta restaurování Univerzity Pardubice, která sídlí v piaristické koleji. V budoucnu by mělo dojít také k restaurování a digitalizaci knih," vysvětlila Jana Bisová. Knihy se v průběhu let v Litomyšli přesouvaly.

Uložené byly na místním zámku, dlouhá léta je také opatrovalo Regionální muzeum v Litomyšli. „Nyní jsou uloženy v prostorách města," dodala Jana Bisová.

Litomyšl se o získání této knihovny nevyčíslitelné hodnoty snažila několik let. Svitavský deník již před více než třemi lety informoval čtenáře o pozvolném vyjednávání mezi piaristy a radnicí. „Cílem bude nesporné vlastnictví příslušné městské instituce ke knihovnímu fondu, se závazkem jeho ochrany a zachování do budoucna a s tím, že piaristé by si do budoucna zachovali právo přístupu," uvedl tehdy v dopise představitel piaristického řádu Jerzy Szwarc.

Příští měsíce napoví, zda se podaří splnit i původní záměr, tedy umožnit veřejnosti přístup ke vzácným knihám. „Řešíme také formu, jak vzácné knihy zpřístupnit lidem. Zatím je tedy otázkou, zda bude piaristická knihovna v koleji, na zámku a nebo v muzeu," vysvětlil v roce 2012 Michal Kortyš.

Jedním z možných způsobů, jak by se lidé mohli například podívat na vzácné prvotisky, je již zmíněná digitalizace.