O rozložení sil na radnici v dalších čtyřech letech už mají jasno také v Litomyšli. Právě dnes podepíší lídři ODS, KDU-ČSL a TOP 09 koaliční dohodu. Stane se tak vůbec poprvé v novodobé historii města.

V Litomyšli ctí vůli voličů. Dohodu proto podepíší tři nejúspěšnější volební strany. Ve třiadvacetičlenném zastupitelstvu získaly dvanáct mandátů.

Starostou Litomyšle zůstává Michal Kortyš (ODS), který získal nejvíce preferenčních hlasů. „Jednání byla korektní, věcná a konstruktivní. Věřím, že taková bude i naše budoucí spolupráce,“ uvedl Michal Kortyš.

Post prvního místostarosty připadne Radomilu Kašparovi (KDU-ČSL) a druhým místostarostou se stane Vojtěch Stříteský (TOP 09-FOL). Ti se shodou okolností s počtem preferenčních hlasů umístili na stříbrné a bronzové pozici.

„Naše strany získaly v tvrdé konkurenci deseti kandidujících subjektů bezmála polovinu všech hlasů. Na rozdíl od některých protestních stran a hnutí jsme vedli slušnou a pozitivní kampaň. Litomyšlané dali jasně najevo, čemu dávají přednost,“ shodli se koaliční lídři.

VÍCE O POVOLEBNÍCH VYJDNÁVÁNÍCH NA SVITAVSKU ČTĚTE ZDE

V městské radě obsadí zastupitelé jejich stran šest míst, sedmé by měl zaujmout ředitel Litomyšlské nemocnice Libor Vylíčil. Ten úspěšně kandidoval za Nestraníky pro Litomyšl.

„Spolupracovat ovšem hodláme s každým, kdo se přihlásí k připravovanému programovému prohlášení zastupitelstva. Opozici jsme již nabídli post předsedy kontrolního výboru a místa v komisích rady,“ dodali budoucí radní. Ustavující zasedání zastupitelstva se koná v pondělí 8. listopadu v 17 hodin ve Smetanově domě.

Jasno o složení radnice už mají také v Poličce, Jevíčku a Svitavách. V Moravské Třebové jednání vrcholí.