Několik let město podporovalo developery, kteří připravovali v Litomyšli pozemky pro stavbu rodinných domů. S tím je ale teď konec. Město musí šetřit. Pozastavilo proto příspěvky. Ročně tak ušetří miliony.

„Jedná se o peníze, které jsme dávali developerům, kteří investovali v Litomyšli do lokalit, kde následně chystali parcely pro domy. Příspěvek použil investor na infrastrukturu, na silnice, sítě nebo kanalizaci,“ sdělil litomyšlský starosta Michal Kortyš (ODS). Tyto dotace zavedli zastupitelé zhruba před osmi lety. Postupně ale dávali investorům stále méně a méně peněz, až na posledním jednání příspěvky pozastavili úplně. „Dříve bylo více investorů, ale docházejí nám prostředky. Nyní musíme zastavit tok těchto peněz, protože chceme investovat do výstavby vlastních nájemních bytů u nemocnice,“ řekl Michal Kortyš.

Zrušení dotace ovlivní našponovaný rozpočet města na letošní rok. Dotaci už dostali investoři, kteří v Litomyšli chystají lokality pro domy Zelená alej, Sluneční terasa nebo parcely za Prokopem ve směru na Českou Třebovou. Radní ale nevylučují, že časem dotace developerům opět obnoví. „Až se zlepší situace, třeba se k dotacím vrátíme. Bude to možná za půl roku nebo za rok, uvidíme,“ podotkl místostarosta Vojtěch Stříteský (TOP 09).

Polovina neprošla

Někteří členové opozice ale s návrhem nesouhlasili. Mají dojem, že to není fér. „Je to nespravedlivé vůči těm, co žádali a nedostali. Myslím, že by bylo lepší dotaci snížit třeba na polovinu,“ uvedl na jednání zastupitelů Radek Pulkrábek ze sdružení Patriot. To ale neprošlo. Zastupitelé tedy příspěvky investorům dočasně pozastavili.