Diskuze o architektuře v Litomyšli začala netradičně. Krátkou básní architekta a herce DAVIDA VÁVRY.

V čem podle vás tkví „litomyšlský zázrak"?

Tam je několik věcí. Jednak je to historické dědictví, které je fantastické, potom jsou to ty osobnosti a sice nejen ty, které byly hybateli klasického odkazu, ale postavy, které jsou vlastně na hranici mezi oficiálním uměním a podivínstvím. Myslím tím nejen Josefa Váchala, ale taky třeba Quidona Šimka a další. Ti tady vytvořili určitou tradici města, které je prodchnuto kulturou. Litomyšl je na hranici se Sudety a nejsou to ještě Sudety, čili ten vývoj tady byl nepřerušený. Celek byl docela urbanisticky uzavřený, tak bolševik i přes veškerou snahu do tohoto celku nepronikl a neponičil ho. Vlastně zůstal na okraji. To je historické hledisko a pak je tady to obrovské štěstí v devadesátých letech, že město naslouchalo dobrým architektům. A to je naprosto fantastické. Navíc jim vytvořili skvělé podmínky pro práci na půdě vzájemné důvěry.

Když jste natáčeli Šumná města, objevil jste něco podobného i v jiných městech?

Jsou takové náznaky v jiných městech, třeba Horažďovice, Benešov, je jich pár, ale nikde se to nepodařilo udělat v tak širokém záběru a v tak různých domech. V jiných městech se jedná vždy jen o solitéry. Ale v Litomyšli máme všechno, sportovní stavby, kulturní, církevní a je tu také vidět velký přenos na individuální stavebníky, kteří jako by byli tímto silným proudem ovlivněni.

Přesto nyní Litomyšl tak trochu bojuje s lidmi a někdy těžko prosazuje moderní architekturu. V čem si, myslíte, že to je?

To nedokážu říci, nikdy jsem s nimi nemluvil. Ale v Litomyšli mají tolik té historické architektury, že nemusí mít pocit, že žijí v novostavbách jako třeba lidé v Baťově Zlíně. Tam možná ten pocit byl. Je tu mnoho historických zákrut, i romantici si tu najdou svá místa.

Ukázal jste šest perel z Litomyšle, které budou ve vaší nové knize. Kolik jich je ve městě dohromady?

Nekonečně mnoho perel. Hlavně já jsem tady ukázal subjektivní výběr tří až čtyř lidí. A takový výběr má každý z nás. Každý má ty perly jinde.

Kdybyste měl v Litomyšli vybrat ty nej… stavby?

Nemám rád tyto spekulativní věci. Ptali se nás, které město je nejšumnější. A já jsem odpovídal, kolik máte dětí a které máte nejraději. To nelze říct.

Čtěte také zde: ArchiMyšl 2012