Regionální muzeum v Litomyšli připravilo k 80. výročí transportu litomyšlských židovských občanů do Terezína unikátní výstavu, která připomene život litomyšlských Židů i památky. Není to jen hřbitov a dávno zbouraná synagoga. Dochovaly se také další předměty a dokumenty a vybavení ze synagogy. Podívejte se ve fotogalerii na odhalení pamětní stély připomínající Židy, kteří nepřežili hrůzy nacismu, v roce 2012.

Více o výstavě a doprovodném programu najdete ZDE

"Návštěvníci na výstavě uvidí doplňky Tóry – pláštík, korunu, ukazovátku, štít a nástavce na Tóru. Vše je vypůjčené ze Židovského muzea v Praze. Věci se poprvé po 80 letech vrací do Litomyšle. Zvláště cenným exponátem je samotná Tóra, se kterou přijede rabín Bryan Zive z Kongregace Shir Ha-Ma'a lot z Irvine v Kalifornii (USA)," sdělila mluvčí Litomyšle Anna Doubravová.

Psali jsme před 10 lety:

PAMĚTNÍ  STÉLA v Litomyšli připomíná výročí sedmdesáti let od násilné deportace Židů z města. O památníku se diskutovalo v Litomyšli  několik let. Stéla byla odhalena 3. prosince 2012.
Pamětní stéla připomíná Židy, 
kteří nepřežili hrůzy nacismu

Vzhledem k omezené délce pobytu americké návštěvy uvidí návštěvníci tuto Tóru jen na vernisáži 1. prosince a pak do neděle 4. prosince. Následně ji nahradí Tóra z Poličky, která je také spojená s židovskou obcí v Litomyšli. Vernisáž výstavy se uskuteční ve čtvrtek 1. 12. 2022 od 17 hodin.

KAMENY ZMIZELÝCH

Rok 1942 byl pro většinu židovských obyvatel posledním, kdy mohli spatřit své domovy, vidět své děti a rodiče šťastné. Nejinak tomu bylo i v případě litomyšlských sousedů. Ve dnech 2. prosince a 6. prosince 1942 nastoupili na vlak do Pardubic, odkud pokračovali do Terezína a následně do vyhlazovacích táborů v Polsku. Kameny zmizelých jsou vrcholem iniciativy Litomyšlští židé našima očima.

Ve Svitavách byly položeny další Kameny zmizelých, které připomínají Židy, kteří nepřežili holocaust.
Příběh Adolfa Munka utnul Hitler. Rodinu ze Svitav připomínají zlaté kameny

"V neděli proto na pěti místech v centru města společně uložíme celkem šestnáct kamenů. Připomenou Sladkusovy, Bergmannovy, Freyovy, Štolcovy a paní Emu Bondy," dodala Doubravová. Na Kameny zmizelých přispívali v Litomyšli lidé ve veřejné sbírce, ke které v březnu vyzval starosta Daniela Brýdl a litomyšlský skautský institut.

Výstava v Regionálním muzeu v Litomyšli i další doprovodné akce se uskuteční pod záštitou Roberta Řeháka, zvláštního zmocněnce pro holocaust, mezináboženský dialog a svobodu vyznání Ministerstva zahraničních věcí ČR a starosty Litomyšle Daniela Brýdla.