„Realita našich financí je, že nemáme na rozdíl od jiných měst našetřeno. Máme teoreticky postavený domov pro seniory u nemocnice, ale jeho rozpočet je v řádech sta-milionů korun. Náklady odhadujeme na 200 milionů korun s tím, že státní dotace bývá maximálně padesát, ale dávalo se spíše třicet milionů korun. Začínáme proto šetřit,“ uvedl litomyšlský starosta Daniel Brýdl.

Prozatím dali zastupitelé z rozpočtu bokem sedm milionů korun. „Ke konci roku bychom ale chtěli mít minimálně dvacet milionů. Náš rozpočet nepočítá s dotacemi, takže když dotace přijde, ušetřené peníze dáme na domov. Máme také možnost výhodného úvěru na některé projekty,“ podotkl starosta.

Radní uvažují i o výstavbě po etapách, ale ta není podle ekonomů výhodná. „Hledáme levnější řešení výstavby, šetříme a budeme muset leštit kliky na ministerstvech a zkoušet individuální dotaci. Taky máme senátora,“ nastínil další kroky Daniel Brýdl s tím, že věří, že na konci letošního roku budou mít ušetřených třeba 25 milionů.

Doufají ve větší podporu státu

Podle místostarosty Radomila Kašpara spoléhají i na fakt, že stát chystá nové standardy a současné domovy nebudou vyhovovat. „Snad to donutí vládu, aby přidala peníze, miliardy korun na stavbu nových domovů,“ dodal Kašpar.

Nový domov pro seniory bude mít kapacitu asi 86 lůžek, maximální počet by mohl být 120, pokud by byly pokoje dvoulůžkové. Nyní je domov pro seniory v Litomyšli plně obsazený. „Hlásí se nám asi čtyřicet zájemců. Nový domov pro seniory je potřeba. Fungujeme ve dvou domech, které od sebe dělí několik set metrů. S představiteli města jezdíme na ministerstva a žádáme o pomoc už několik let,“ uvedla ředitelka Centra sociální pomoci Alena Fiedlerová.