Největší změnou oproti minulosti je snaha o vyčištění podsíní od velkého množství vystavovaného zboží. „Nechceme zakazovat vystavené zboží, ale omezit ho. Posíláme dopis všem majitelům domům na náměstí a provozovatelům prodejen. Prosíme majitele obchodů, aby předzahrádky neměli celoročně,“ uvedl starosta Daniel Brýdl. Zboží na podloubí nesmí být nově vyšší než 1,7 metru a zároveň do veřejného prostranství nesmí zasahovat více než 0,6 metru od zdi nebo výlohy. Obchody v podloubí mohou místo toho zřídit jedno předsunuté prodejní místo.

Ilustrační foto z měření IQ
Škola získala ocenění za práci s nadanými dětmi

Provozovatelé obchodů si mají vybrat, zda zboží vystaví před výlohou, nebo u protějšího pilíře v podloubí. Obě dvě veřejné plochy nově nepůjde zabrat, čímž se zabrání problémům, které vznikaly s některými obchodníky na Smetanově náměstí, kteří zabrali vystavovaným zbožím téměř celý průchod podloubím.

Oprava fasád

Vedení města také připomíná, že poskytují dotace na opravu fasád a podsíní. „Majitelé domů je moc nečerpají. Chceme také na náměstí obnovit květinovou výzdobu podsíní. Malá tržnice vznikne u městské policie, kam dáme stoly. Farmářské trhy z Toulovcova náměstí přesuneme do podsíní a budou i v týdnu, ne jen v sobotu,“ dodal Brýdl.

Nový tržní řád má být kompromisem pro obchodníky, kteří mají mít možnost oslovit potenciální zákazníky procházející podloubím, ale zároveň stanovit jasná pravidla. Dodržování tržního řádu v centru Litomyšle budou kontrolovat strážníci městské policie. Pokutám ale bude předcházet vysvětlování a informační kampaň pro obchodníky.

Ilustrační foto.
Na život si sahají více muži