Za cíl si tato soutěž klade upozornit na nutnost a důležitost spolupráce mezi radnicemi a architekty při tvorbě a udržování společného veřejného prostoru. Cenu potom obdrží tandem obec – architekt, kteří budou vybráni během tří kol.
V prvním kole, které proběhlo v červnu, byl na facebookové stránce Svazu měst a obcí ČR vybrán takzvaný favorit lidu – tedy dvojice, která získala nejvíce „lajků". Ta pak spolu se třemi dalšími dvojicemi, které vybrala odborná porota v kole druhém, postoupila do třetího kola.

Mezi čtyři finalisty se z celkem 19 přihlášených podařilo probojovat i dvojici město Litomyšl – architektka Zdeňka Vydrová. Město Litomyšl s ní spolupracuje již od roku 1991. „Chceme tímto krokem paní architektce poděkovat za roky, které našemu městu věnovala. Ve funkci městské architektky se snažila nastavit pravidla vedoucí k odpovědnosti k městu, k místu stavby a jeho prostředí. Jejím hlavním tématem a problémem se stal vztah moderní architektury k historickému dědictví," uvedl místostarosta Michal Kortyš.

Mezi hlavní projekty spolupráce, které odborná porota hodnotila, patřil regulační plán Mariánské ulice 
a koncepce úpravy Partyzánské ulice. „Litomyšl se tak stala místem nejen překrásné historické architektury, ale i místem s respektovanou architekturou současnou," nechal se slyšet místostarosta.

Dalšími soupeři v soutěži jsou pro místní dvojici obec Lužná s architektem Václavem Dvořákem, kteří vyhráli červnové divácké hlasování, obec Trojanovice s architektem Kamilem Mrvou a obec Líbeznice spolu s Atelierem M1 architekti.

Vítěz soutěže bude vyhlášen 21. září během galavečera pořádaného při příležitosti mezinárodního stavebního veletrhu FOR ARCH.