Obyvatelé Litomyšle a integrovaných obcí si mohou koupit zvýhodněnou parkovací známku na krátkodobé parkování. Novinkou jsou karty s QR kódem, které mohou nahradit nalepovací známky.

A nové jsou i měsíční známky, třeba pro lidi na služební cestě. Roční známka na krátkodobé, tedy dvouhodinové, stání v centru zdraží ze 300 korun na 700. Občané Litomyšle a přidružených vesnic ale i příští rok zaplatí jen 300 korun.

„Zdražování už bylo dost, i když bylo nutné. Nárok na parkování v centru by měli mít hlavně rezidenti a Litomyšlané z dalších částí města,“ uvedl starosta Daniel Brýdl. Od ledna roku 2020 bude možné platit parkovné přes aplikaci MPLA, kterou využívají v Praze nebo Brně. Platit lze i přes počítač.

Abonentní roční parkovací známka vyjde v Litomyšli na pět tisíc korun. Pro občany s trvalým pobytem ve městě je rezidenční známka za 600 korun pro první dvě vozidla a každé další za 1200 korun. Radní navíc řekli dost přetáčení parkovacích hodin. U známek na dlouhodobé stání zavedli plastové karty s QR kódem. Na dodržování pravidel dohlédnou dvě městské policistky. „Je to jakási přívětivější tvář, dámy jsou empatičtější. Ale samozřejmě se může v hlídce objevit i muž,“ dodal Daniel Brýdl. Ačkoliv se jedná o ženy, tak podle místních lidí umí být velmi přísné. Změny v parkování budou pokračovat také v příštích letech. Vedení Litomyšle do budoucna počítá s plnou elektronizací parkovného.