Nové odběrové místo se nachází v budově F – oddělení infekční diagnostiky. PCR testy se tam provádějí od pondělí do pátku mezi sedmou a třináctou hodinou. „Nadále zůstává v provozu i stávající odběrové místo v budově C. Ve všední dny od 7 do 13 hodin sem chodí veřejnost na antigenní testy. Po třinácté hodině, tedy po ukončení provozu odběrového místa v budově F, se sem přesouvají odběry na PCR testy. V sobotu od 8 do 14 hodin zde také pokračuje antigenní testování,“ uvedla Alena Františková z Nemocnice Pardubického kraje.

Bezplatné antigenní testování začalo v Litomyšlské nemocnici 16. prosince. Do soboty tam udělali 2810 odběrů na PCR test a 2190 antigenních testů.

„Krátce po 1. lednu jsme v Litomyšlské nemocnici dosáhli denního maxima v počtu testovaných osob za den. V pondělí 4. ledna bylo provedeno celkem 390 testů. Jedno odběrové místo pro vyšetření takového počtu osob již nebylo dostačující,“ popsala Františková.

ODDĚLENÉ TESTOVÁNÍ

Navíc obě vyšetření a jejich organizace probíhají jiným způsobem. Při antigenním testování se pacienti dozví výsledek hned na místě, vzorky odebrané pro testování PCR metodou putují pro vyhodnocení do laboratoře.

Díky zprovoznění druhého odběrového místa zároveň došlo také k oddělení prostor pro testování osob indikovaných na PCR test a zájemců o antigenní testování. I to byla věc, kterou lidé v Litomyšli hodně kritizovali, nelíbilo se jim, že stojí frontu na antigenní testy společně s těmi na PCR.

Ovšem i nadále platí, že všichni lidé, kteří přicházejí na testování, ať už na PCR test, nebo antigenní, musí mít rezervaci termínu.