Bytové domy v Litomyšli pravděpodobně postaví architekt Aleš Burian, který je ve městě podepsaný už pod stavbou základní školy T. G. Masaryka, stadionem na Černé hoře, městskou sportovní halou nebo přístavbou piaristické koleje.

„Na radě jsme vybrali jeden projekt, který nejlépe splňuje požadavky na moderní bydlení. Ten doporučíme zastupitelstvu ke schválení. Brali jsme v potaz veřejné prostory, počet bytů, těch by tam mělo být sedmdesát, což je ideální,“ popsal starosta Daniel Brýdl.

„Investor nabízí i komunitní prostory, parkování v garážích, kvalitně vyřešené společné prostory. Nesoutěžili jsme na cenu, ale na projekt. Vybrali jsme tři domy spojené veřejným prostorem. V projektu jsou velké lodžie, zelené střechy, úložné prostory,“ dodal Brýdl.

Stavba bytů má začít v roce 2021. A nebude to jediná nová výstavba. „Již teď je jisté, že investoři chystají ve městě další projekty na soukromých pozemcích. Proto jsme se se zájemci o stavbu bytového domu snažili domluvit, aby nabízeli v nové zástavbě v ulici Z. Kopala nejen garsonky, ale i vícepokojové byty pro rodiny s dětmi,“ dodal místostarosta Radomil Kašpar. V bytových domech mají být i komerční prostory třeba pro kavárnu nebo kadeřnictví.

Malíř Pavel Konečný se svojí partou pracuje na výmalbě haly v paláci.
FOTO: Výmalba hradu? Pro malíře relax

Padesát parcel

Moravská Třebová připravuje parcely pro desítky rodinných domů na Udánském kopci. Vítěznou územní studii architektů z ateliéru Vavřík představí veřejnosti 24. února. V lokalitě vznikne padesát nových domů, dvě ulice, parkovací stání a parky. „Letos zahájíme technickou a administrativní přípravu projektu. Reagujeme tak na dlouhodobý nedostatek možností pro výstavbu rodinných domů,“ uvedl mluvčí města Václav Dokoupil.

Parcely v Moravské Třebové - Udanský kopecZdroj: Město Moravská Třebová

Jednotlivé pozemky mají 550 až 1000 metrů čtverečních. V nejvyšším místě Udánského kopce je navrženo přírodní dětské hřiště s dřevěnými prvky. Park má propojit pěšina lesem směrem ke koupališti. Navíc tam povede pěší trasa se stromořadím a vodním prvkem.

Nedostatek parcel je problém i řady vesnic. „Roky s přítelem hledáme pozemek pro dům. Obce je nemají a lidé zahrady neprodají. Jedině koupit starý dům, zbourat a pak stavět, ale to je pro nás moc drahé,“ popsala Ludmila Lipavská ze Svitavska.

Nová čtvrť

Osík u Litomyšle chystá novou čtvrť, na které už se pracuje roky. Výstavbu ale brzdily majetkové vztahy. Obec totiž neměla klíčový pozemek pro příjezdovou cestu. Problém je vyřešený. Letos v srpnu bude patnáct pozemků zasítěných a poté je obec nabídne k prodeji. Obec už nyní podle starosty Karla Rothscheina eviduje žádosti od zájemců z okolí. Podobu nové čtvrti navrhuje brněnský architekt Radko Květ.

Ilustrační foto
Záškoláctví synů vynese trest matce