Do Litomyšle přišlo z Ukrajiny zhruba pět stovek uprchlíků. Většina z nich bydlí u soukromníků. Na výzvu radnice se přihlásilo asi deset žadatelů, kteří mají zájem o dočasné ubytování v městských bytech. Radnice vyčlenila čtyři byty, tři na Komenského náměstí a jeden na ulici Z. Kopala.

„Jedná se o byty, které jsme chtěli letos prodat, takže v nich nikdo nebydlel. Chci popřít fámy, že město vystěhovává naše, aby dalo bydlení cizím. Vzhledem k situaci na Ukrajině jsme se rozhodli, že prodej dočasně odložíme a ubytujeme ve vyklizených bytech válečné uprchlíky. Jde o časově ohraničenou nabídku maximálně na jeden rok,“ uvedl místostarosta Radomil Kašpar.

Na byty ale nedosáhne kdokoliv ze zájemců z řad uprchlíků. Město dalo jasné podmínky. „Naší podmínkou je, že žadatelé by měli mít vztah k Litomyšli. Hledali jsme učitelky z dětské skupiny, překladatelky, které s námi spolupracují,“ podotkl Kašpar. Bydlení tak našly učitelky z adaptační skupiny pro děti.

Město si také slibovalo, že ve městě Pardubický kraj postaví modulární bydlení pro uprchlíky, které později Litomyšl využije pro bydlení studentů. K tomu ale zřejmě nedojde. „Naším plánem bylo využít na vybudování ubytovacích kapacit modulárních buněk a dotačního programu Ministerstva pro místní rozvoj. Dotační titul však na účely nových staveb nebyl nakonec vypsán. Zaměřujeme se proto na úpravu stávajících objektů, a to v rámci Střední školy stavební v Rybitví,“ sdělil hejtman Martin Netolický.

Byty pro ukrajinské uprchlíky vyčlenili i ve Svitavách, kde je aktuálně okolo 200 Ukrajinců. Byty jsou ale znovu k mání pro obyvatele Svitav. „Kvůli ubytovacím kvótám, která byla městem určena pro zajištění ubytování uprchlíkům z Ukrajiny, byly městské byty nějakou dobu vyčleněny z nabídky. Rada města ale schválila, že se byty vrátí do výběrových řízení pro obsazování našimi občany,“ informoval starosta Svitav David Šimek.