Kromě dvou oblastí dosáhla ve všech z 29 kritérií pozitivního hodnocení. Pouze v případě železničního spojení a dopravní nehodovosti spadly výsledky do červených čísel. V obou oblastech je Litomyšl dokonce nejhorší v kraji.

Starosta Daniel Brýdl, který stojí ve vedení města od loňských komunálních voleb, neskrýval, že má z výsledku radost. „Úspěch Litomyšle v Indexu kvality života mne velice těší. Neustále se snažíme drobnými i velkými investičními projekty město rozvíjet a jsem moc rád, že třicet let porevolučního vývoje ukazuje, že snaha všech, co se na rozvoji Litomyšle podíleli, není marná,“ řekl.

Na druhou stranu ale výsledky projektu nepřeceňoval. „Doufám, že letošní úspěch není naším stropem a díky podnětům od občanů i odborníků se nám podaří kvalitu života v Litomyšli ještě pozvednout. I přes tento úspěch totiž máme stále co zlepšovat. Nikdy se nezavděčíme všem, ale myslím si, že život v Litomyšli je velmi příjemný a v mnohém srovnatelný se životem v podobných městech v demokraciích, které nebyly přerušeny léty totality,“ řekl.

Vlastní spokojenost

Hlavní podle něj nejsou ankety, žebříčky nebo průzkumy sestavované agenturami. „Důležité je, aby to tak cítili především sami Litomyšlané. Jsem si jistý, že se řada občanů ráda podívá na podrobné statistiky a porovná si je s vlastním názorem a každodenní realitou,“ konstatoval starosta.

Za opakovaným úspěchem města spatřuje aktivitu a vzájemnou spolupráci mezi obyvateli Litomyšle. „Máme zde řadu šikovných a činorodých lidí, kteří se hodně zajímají o dění ve městě a sami výrazně přispívají k tomu, jak město funguje,“ uzavřel Brýdl.