V Litomyšli dojde zřejmě ke změně na postu starosty. V komunálních volbách překvapivě zvítězila Generace 89 v čele s Danielem Brýdlem, synem někdejšího starosty Miroslava Brýdla. „Potkáme se s lidovci, panem starostou Kašparem. Už v sobotu jsme měli generační povolební setkání a shodli jsme se, že bychom chtěli mít velkou radu se čtyřmi velkými stranami. Budeme se bavit o programech, kdo bude dělat starostu a místostarostu,“ řekl Daniel Brýdl. A bude to zřejmě právě on, kdo usedne do křesla starosty. „Kdybych řekl ne, to by bylo asi nezodpovědné vůči voličům. Nečekal jsem to, ale postavím se k tomu čelem,“ dodal Daniel Brýdl.

Otázkou je, kdo se stane místostarostou. Brýdl by vedle sebe rád viděl současného starostu Radomila Kašpara, protože se domnívá, že kontinuita je dobrá. Jaké ale nakonec bude obsazení litomyšlské radnice, se rozhodne při vyjednáváních během tohoto týdne.

Taktéž radnici v Moravské Třebové zřejmě čeká změna. Sociální demokraté, kteří před čtyřmi roky zvítězili s téměř 30 procenty, spadli na polovinu a ztratili tři zastupitelské mandáty. Až z posledního místa kandidátky ČSSD se podařilo do zastupitelstva znovu dostat končícímu senátorovi Radko Martínkovi, který před časem prohlásil, že už v žádných volbách kandidovat nebude. Letošní volby vyhrálo sdružení Srdcem Třebováci, které bylo v uplynulém období v opozici. V novém zastupitelstvu bude mít pět mandátů. Kromě dvou současných zastupitelů uspěl i Milan König, dosavadní zastupitel za ODS, a z devátého místa se díky preferenčním hlasům vyšvihl do zastupitelstva Milan Blaha, otec jedničky kandidátky Daniely Maixnerové. Třetí se třemi mandáty skončilo ANO, Lenku Bártovou v zastupitelstvu nahradí Ivana Kantůrková. Dva mandáty obhájila ODS, kromě lídra kandidátky Pavla Charváta uspěl i Leopold König, otec známého cyklisty. Bodovali i stávající zastupitelé Miloš Mička a Zdeněk Ošťádal, kteří kandidovali za sdružení Změna pro Třebovou. Komunisté, kteří byli součástí radniční koalice, jeden mandát ztratili. Po mnoha letech v zastupitelstvu nezasedne Josef Odehnal. Zastupitelský mandát obhájil i Josef Jílek za KDU-ČSL a dosavadní místostarosta Pavel Brettschneider za SNK S námi krásná Moravská Třebová. Nově do zastupitelstva pronikli Piráti, lídra kandidátky přeskočil ze druhého místa Martin Sedlák.

Nejméně „zajímavá“ je z větších měst na Svitavsku Polička, kde starostou zůstane zdejší matador Jaroslav Martinů z opět vítězné ODS, jež v 21členném zastupitelstvu získala 9 mandátů. Změna však nastane na postu místostarosty. Kvůli debaklu ČSSD se Antonín Kadlec ani nedostal do zastupitelstva a sociální demokraty jako hlavního koaličního partnera tak nejspíš vystřídá hnutí ANO, jež získalo dva mandáty. ODS chce ke spolupráci kvůli hladkému fungování koalice přizvat ještě lidovce a hnutí pro Poličku, obě sdružení mají po třech mandátech.