„Snížili jsme očekávaný výběr daní o deset milionů a to je jen začátek. Reálné výpadky budou mnohem vyšší, proto jsme v březnu začali hledat úspory z výdajů. Nebylo na co čekat. Nechali jsme strategické investiční projekty, protože chceme podpořit místní ekonomiku. Takže opravy ve školách a školkách budou, ale jiné projekty jsme dočasně zastavili,“ uvedl místostarosta Radomil Kašpar.

Dotace by se měly znovu vyplácet na začátku léta. Mezi pozastavené projekty patří i rekonstrukce nového sběrného dvora, kde došlo k nárůstu odhadované ceny.

„Je to komplikovaná situace, protože chceme pomoci živnostníkům, podnikatelům a občanům v nouzi. Na druhou stranu vláda zatím neřekla, zda mohou města počítat s nějakou pomocí. Proto jsme situaci začali řešit v předstihu a raději omezíme některé výdaje, než abychom čekali, co vymyslí stát. Rozpočet města je z velké části tvořen povinnými výdaji, kde škrtat nesmíme,“ dodal místostarosta. Nejen o rozpočtu budou zastupitelé Litomyšle jednat na veřejném zasedání ve čtvrtek 14. května. Jednání se koná od 16 hodin v zámecké jízdárně.