Letos se Litomyšl připojila k dalším českým městům, která podporují současnou literaturu. Opět se hledá autor, který bude v Litomyšli psát svoji knihu.

"Měsíční pobyt je určen autorům detektivní literatury a zahrnuje pobyt v apartmánu na zámeckém návrší a stipendium ve výši 1000 euro," uvedla ředitelka knihovny Iva Pekníková.

Více o nabídce ZDE

Litomyšl je kromě architektury známá i díky spisovatelům, kteří ve městě působili. Své celoživotní dílo právě tady uzavřela spisovatelka Božena Němcová, svoji kuchařku tu sepsala Magdalena Dobromila Rettigová a děj knihy Filosofská historie do Litomyšle zasadil spisovatel Alois Jirásek. Literární rezidence strážníka Kmoníčka na literární tradici navazuje, a to i tím, že si její pořadatelé pro název rezidence vypůjčili jednu z Jiráskových postav. Postarší městský strážník Kmoníček byl skutečnou historickou postavou a objevuje se ve Filosofské historii. Většinou někde posedává a podřimuje a jeho čas plyne v poklidném tempu.

Rezidenční pobyt v Litomyšli zve do města autorky a autory detektivní literatury, aby zde měsíc pracovali na svých nových dílech.

"Detektivní žánr není nikterak omezen. Rezidence je otevřena autorům regionálních či drsnějších severskou literaturou inspirovaných detektivek, stejně jako autorům klasických whodonitek, thrillerů či povídek s detektivní zápletkou. Rezidence je určena rovněž autorkám a autorům, kteří ve svých projektech rozplétají přítomné i minulé příběhy, záhady a tajemství," dodala Pekníková.

Oko nad rybníkem je nové posezení u Hlubokého rybníku v Litomyšli.
Oko nad rybníkem zabodovalo. Litomyšl sází na architekturu v přírodě

Žánr detektivní literatury byl zvolen proto, aby se zdejší rezidence odlišila od podobných projektů v jiných českých městech, ale také s ohledem na popularitu místního projektu Litomyšlská Kriminacht, který je malým festivalem současné české detektivní literatury.

První rezidenční pobyt v Litomyšli absolvovala česká spisovatelka Markéta Pilátová. Celý letošní únor tvořila na zámeckém návrší a čerpala inspiraci na různých místech ve městě.

"Dopoledne jsem pracovala na románu s tajemstvím, kterému teď pracovně říkám Cizí děti a odpoledne jsem objevovala Litomyšl. A věci, o nichž jsem tušila, že to časem budou jistá zřídla inspirace. Třeba Očistcová kaple na Fakultě restaurování, hrob Magdaleny Dobromily Rettigové, Portmoneum nebo náplavka a na ní umístěné nápisy, které vznikly ze vzpomínek pamětníků, jak mi o tom vyprávěla ředitelka knihovny v Litomyšli Iva Pekníková," svěřila se po svém pobytu Markéta Pilátová.

Markéta PilátováMarkéta PilátováZdroj: Město Litomyšl

Námětů si z Litomyšle odvezla hned několik a některé už i zpracovala. "Asi měsíc po skončení rezidence jsem měla napsat do povídkové sbírky nakladatelství Euromedia vánoční povídku. A kdoví proč jsem ze skladiště nápadů a vzpomínek vytáhla ty starobylé karty dávných studentů piaristické koleje a Očistcovou kapli, restaurátorské dílny v bývalé piaristické koleji a další kulisy a nápady z Litomyšle. Povídka se jmenuje Kluci z kaple," doplnila spisovatelka.

Spisovatelka Markéta Pilátová o svém pobytu v Litomyšli - ZDE

Od září bude také psát dětskou knížku s pracovním názvem Kiko a Kluci z kaple pro nakladatelství Meander. "Jedná se o čtvrtý díl série knih pro mladší děti o japonské holčičce Kiko, která žije se svým tatínkem restaurátorem na různých zámcích v České republice. Tentokrát bude Kiko žít v Litomyšli a prožívat právě tady svá nová dobrodružství, zatímco její tatínek bude vyučovat na restaurátorské fakultě," prozradila Pilátová.

Zájemci o rezidenční pobyt v Litomyšli se mohou hlásit do 8. října. Literární rezidence zahrnuje měsíční pobyt v apartmánu na zámeckém návrší a měsíční stipendium ve výši 1000 EUR. Kromě toho bude autorkám či autorům umožněn vstup zdarma do místních kulturních institucí. Podmínkou získání rezidenčního pobytu je realizace krátké povídky pro Litomyšl a autorské čtení v městské knihovně.

Časový harmonogram rezidence:

8. 10. 2023 Uzávěrka přihlášek

13. 10. 2023 Formální kontrola podkladů k přihlášce

30. 10. 2023 Výběrová komise

19. 11. 2023 Oznámení výsledků

Komu je rezidence určena: O pobyt mohou žádat občané EU, kteří dosáhli 18 let a kteří píší česky.

Podmínky rezidence: Podmínkou pro získání stipendia je uspořádání čtení pro veřejnost v Městské knihovně Litomyšl a realizace drobného literárního výstupu pro Litomyšl.

Přihlášku, jejíž součástí je motivační dopis popisující literární záměr během tvůrčího pobytu, životopis a ukázku z dosavadní tvorby (max. 20 NS), je nutné zaslat do 8. 10. 2023 na adresu knihovna@litomysl.cz