Cena se uděluje za nejlepší projekt a následnou obnovu historické budovy nebo souboru staveb. Přihlášené stavby se dělí podle nákladů na opravy do dvou kategorií.
Jevíčko se soutěže zúčastnilo v té nižší, do které se přihlašovaly projekty do dvou milionů korun. Zástupce Malé Hané první místo získal za opravy barokní sýpky. K vítězství pomohl Jevíčku fakt, že v této kategorii nenarazilo dalšího vyzyvatele.
„I přesto, že se v naší kategorii nenašel protikandidát, si umístění v anketě ceníme. Chápeme to jako velmi dobré zviditelnění. Není mnoho měst velikosti Jevíčka, které se mohou pochlubit takovým množstvím nemovitých a sakrálních památek. Na území městské památkové zóny je v rejstříku zapsáno 16 kulturních památek, mimo zónu jich je pak 12. Prostřednictvím dotací v Programu regenerace Ministerstva kultury České republiky a vlastních prostředků se jim město systematicky věnuje více než dvacet let," říká místostarosta Jevíčka Miroslav Šafář.
Práce na barokní budově se dělaly na etapy. První etapa
z roku 2010 stála město více než 700 tisíc korun, další půl milion dodalo ministerstvo. Za loňské úpravy dalo Jevíčko přes 850 tisíc, zbytek, tedy 400 tisíc, získalo z dotace.
Se sýpkou mají v Jevíčku ještě další plány. „Rádi bychom ve třetí etapě obnovy realizovali restaurování vstupních dveří, obnovu dřevěného schodiště a vrat. V tabulce jsou uvedeny náklady na dosavadní opravy. Obnova sýpky je přirozenou snahou města dokončit celkovou koncepci školního dvora jako osvědčeného prostoru pro pořádání kulturních akcí a koncertních představení," uvedl Miroslav Šafář.
Úspěšná je i Litomyšl
V kategorii, v níž soutěžily projekty s celkovou cenou nad dva miliony korun, se úspěchu dočkala také Litomyšl s chrámem Nalezení svatého Kříže.
„První, krajské, kolo soutěže chrám Nalezení sv. Kříže vyhrál," sdělil místostarosta Litomyšle Michal Kortyš a dodal: „Držme mu palce i dále. Předsednictvo Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska vybere koncem února tři finalisty. Majitele či provozovatele těchto památek poté pozve na celostátní konferenci sdružení do Žatce, kde bude koncem března letošního roku vyhlášen vítěz. Pro nás je však nejdůležitější, že se rekonstrukce vydařila a chrám je oblíbený a hojně navštěvovaný nejen Litomyšlany, ale i návštěvníky našeho města."
Oprava piaristického chrámu nebyla snadnou záležitostí. „Připomeňme, že chrám Nalezení svatého Kříže mohl být obnoven pouze díky dotaci z Evropských fondů. Důležitou roli zde sehrála i odvaha města Litomyšl, které si objekt vypůjčilo od státu s cílem rekonstruovat jej a zařadilo ho do velkého projektu Revitalizace zámeckého návrší. Celkové náklady na revitalizaci jsou asi 80 milionů korun bez DPH. Velkou zásluhu na výsledné podobě má samozřejmě také architekt Marek Štěpán," uvedla Michaela Severová, vedoucí odboru kultury a cestovního ruchu.
Sbírka na zvony
Piaristický chrám se sice opravil a získal prestižní ocenění, přesto v něm chybí zvony. A to hned tři. Začít vyrábět by se mohly na sklonku letošního roku. Veřejná sbírka na jejich pořízení trvá přes dva roky a dosud se vybralo 350 tisíc korun. Do cílové částky 1,5 milionu korun nejspíš přispějí mecenáši a také radnice ze svého rozpočtu. ČTK to ve čtvrtek prozradil místostarosta Michal Kortyš.
Peníze z evropských dotací, z nichž se zaplatila revitalizace zámeckého návrší, se na výrobu zvonů nedaly využít. O zvony přišel kostel několikrát, naposledy za druhé světové války.
„Chceme letos zvládnout technickou přípravu, udělat stolici na zvony, dovést elektriku. Objednávka zvonů by mohla být na konci roku. Veřejná sbírka pokračuje dál," řekl Kortyš.
Město stále jedná s mecenáši, kteří by zvony objednali sami a poté městu darovali. Mohou také radnici dát hotovost, v tom případě musí město vypsat výběrové řízení na zvonařskou firmu. Radnice hodlá z vlastního rozpočtu doplatit zhruba půl milionů korun. O částce musejí rozhodnout zastupitelé.
Těžká trojice
Zvony svatý Václav, Panna Maria a svatý Josef budou mít stejnou váhu i tóninu. Největší Václav vážil 773,2 kilogramu a dozníval 135 sekund. Prostřední Panna Maria byla těžká 453,2 kilogramu a zněla 100 sekund. Svatý Josef s váhou 303,7 kilogramu byl slyšet 90 sekund.
Zvony v minulosti zničily požáry i následky válečných konfliktů. První zvony byly
v barokním kostele instalovány v roce 1722, při požáru 1735 se roztavily. Tři nové zvony piaristé koupili v roce 1766 v Praze. V roce 1775 a 1814 je zase poškodil požár a nové zvony byly odlity až v roce 1818. V kostele sloužily do roku 1917, kdy byly zrekvírovány. Další zvony byly pořízeny s pomocí sbírky v roce 1932, o deset let později byly zabaveny pro válečné účely.
Kostel chátral desítky let. S jeho novodobou podobou jsou nyní v Litomyšli velice spokojení. „Již z mnoha úst zaznělo, že kdyby se v rámci projektu Revitalizace zámeckého návrší nepovedlo nic jiného, navrácení chrámu Nalezení sv. Kříže do života Litomyšle stálo opravdu za to!" dodala Michaela Severová.