Starosta Daniel Brýdl ve svém projevu zavzpomínal na to, že již před několika lety společně s dalšími Litomyšlany navrhoval přejmenování části zámeckého návrší na náměstí Václava Havla. „Díky citlivé úpravě, navržené architektem Josefem Pleskotem, nám v samém historickém centru města vzniklo náměstí, které nemělo jméno. Samozřejmě mohlo být pojmenováno po mnohých historických osobnostech, ale podle našeho názoru je jeden člověk, kterého jsme měli tu čest zažít, a jenž si to opravdu zaslouží - dramatik, disident, první český prezident Václav Havel,“ uvedl v úvodu happeningu Daniel Brýdl. Na závěr svého projevu stylizovaného jako dopis Václavu Havlovi dodal: „My Vám, vážený pane prezidente, upřímně a z celého srdce děkujeme za vše, co jste pro nás udělal. Dodnes jste pro nás vzorem a slibujeme, že nikdy nekončící boj za dodržování lidských práv, za svobodu a demokracii, nevzdáme. Že budeme chodit k volbám, budeme se aktivně zajímat o věci kolem nás, budeme hrdi na místo, kde žijeme. Dnes již totiž víme, že jenom slavit nestačí.“
Hejtman Martin Netolický následně v proslovu vyzval k obraně demokracie a jejích hodnot. A předal Medaili hejtmana Pardubického kraje emeritnímu starostovi Miroslavu Brýdlovi za jeho přínos při sametové revoluci v Litomyšli. Architekt Josef Pleskot připomněl, že prostor, kde je dnes náměstí Václava Havla, býval náměstím i v minulosti. Na závěr s dojetím poděkoval za to, že může stát na náměstí Václava Havla ve městě, s nímž spojil 25 let své kariéry.
Místo spojené s historií
Náměstí Václava Havla se nachází v prostoru mezi významnými litomyšlskými budovami a institucemi - litomyšlským zámkem, Fakultou restaurování Univerzity Pardubice a Regionálním muzeem v Litomyšli. Místo bylo vybráno záměrně, protože prezident Václav Havel na zámek pozval sedm středoevropských prezidentů a španělský královský pár. Ve sklepení zámku se rovněž nachází Srdce pro Václava Havla.
O pojmenování části zámeckého návrší po Václavu Havlovi rozhodli v září zastupitelé. Litomyšl se tak chce veřejně přihlásit k jeho odkazu a hodnotám, které zastával. Tato lokalita doposud neměla oficiální název, historicky je známá pod názvem Olivetská hora.