O plánech na vznik turistické trasy inspirované knihou Muřinoh a Krchomilka autora Milana Valenty, jsme čtenáře Deníku informovali v únoru. Podle posledních informací se stezka otevře již za dva měsíce. „Bude to v pátek 3. června," prozrazuje termín slavnostního zahájení radní Rudolf Beran. Podle něj se v současné době finišuje s přípravami.

„Čeká nás korektura textů k jednotlivým stanovištím, také čekám, až mi grafik pošle obrázky do bedekru," říká Rudolf Beran. Místostarosta Jevíčka potvrdil, že se pracuje i na dalších částech literární stezky. „Už se vyrábí kameny k jednotlivým stanovištím," dodává Miroslav Šafář. Právě na nich mají být umístěné obrázky, texty a hádanka pro kolemjdoucí.

Pomůže grant?

V zimě na radnici odhadovali celkové náklady na vybudování této stezky asi na 80 tisíc korun. Městské kase by však mohl ulehčit i příspěvek z Pardubického kraje. „Město zažádalo na stezku o grant ve výši 39 500 korun. Přidělení a výši dotace kraj zatím neschválil," vysvětluje starosta Dušan Pávek. V Jevíčku také chtějí motivy z knihy využít i jinak. Postavičky plánují přenést i na hrnky a trička. „Nakladatelství Albatros svolilo, že můžeme používat ilustrace z knihy na stezce i pro výrobu upomínkových předmětů," nechal se slyšet Rudolf Beran.

Na celkem sedmi zastávkách stezky, z nichž některé kopírují již existující městský okruh s historickými informacemi pro turisty, se lidé budou moci zastavit u obelisků. Na nich bude úryvek z knihy Muřinoh a Krchomilka od Milana Valenty, obrázek a úkol k vyřešení. Vyplněné dotazníky mají turisté odevzdávat v informačním centru. Ze správných odpovědí pak jednou za čtvrt roku vylosují výherce, jenž získá knížku s podpisem autora. Slavností zahájení ve městě plánují spojit s oblíbeným festivalem Jevíčkovění, který se uskuteční 2. až 4. června.